Diyarbakır Bina Hasar Tespit Başvurusu

featured

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentlerden birisi olan Diyarbakır‘da başlatılan hasar tespit çalışmalarında 195 bin ev ve iş yerinde incelemeler yapıldı, 377 orta hasarlı yapı, 300 ağır hasarlı ve 25 tane acil yıkılması gereken bina tespit edildi.

Hasar tespit uzmanları yapıların taşıyıcı sisteminde gerçekleşen deprem kaynaklı bir hasarın olup olmadığını incelerken, çatlak ve kolon hasarı bulunan yapıların ise hem içerden hem dışardan kontrollerini yapıyor.

Yapılan tespitlere göre yapılarla alakalı “az hasarlı”, “hasarlı”, “ağır hasarlı”, “orta hasarlı” ve “acil yıkılması” gereken yer diye sisteme kayıt yapan ekipler, bu sayede vatandaşların online sistem üzerinden kolayca konutların durumunu takip etmesini de sağlıyor.

Yetkiliker ağır hasar alan yapılara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Diyarbakır’da depremde hasar gören evler ne olacak? Diyarbakır asar tespiti başvurusu için nereye başvurulur? İşte detaylar.

Hasar tespit, deprem gibi doğal afetler sonrasında mühendis ve mimarların oluşturmuş olduğu teknik bir heyet tarafınca gerçekleşen depremin binaya verdiği zararı gözlenerek az hasarlı, hasarsız, orta hasarlı gibi sınıflandırma amacıyla yapılan önemli çalışmadır.

DİYARBAKIR HASAR TESPİTİ İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Vatandaşlar hasar tespit başvurusu nasıl ve nereye yapılır gibi soruları internetten aramaya başladılar. Hasar tespit için seçenekler şöyle:

ALO 181 (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı)

Depremin meydana geldiği kentin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü telefonu

Depremin meydana geldiği kentin belediye telefonu

İlçe kaymakamlıkları

Deprem durumunda DASK‘ın ALO 125 telefon numarası

E-DEVLET HASAR TESPİT SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Diyarbakır Bina Hasar Tespit Başvurusu
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!