Diyarbakır E Tipi Cezaevi Müze Müdürlüğüne Teslim Edildi!

featured

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesi kararı sonrasında bugün itibariyle müze müdürlüğüne teslim edildi ği öğrenildi..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretinde ‘müze olacak’ dediği ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kapısına kilit vurarak cezaevinin anahtarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a verdiği Diyarbakır E Tipi Cezaevi bugün itibariyle Müze Müdürlüğü’ne devredildi. Cezaevinin bazı yapılarının yıkımı için kurul kararı çıkarılırken bazılarının da güçlendirilmesinin yapılacağı aktarıldı. Toplam parsel alanı 49 bin 204 metrekare, kapalı alanı da 16 bin 462 metrekareden oluşan cezaevi, çalışmaları sonrası ‘Anı ve Etnografya Müzesi’ ismini alacak..

Erdoğan, 23 Ekim 2023 tarihinde toplu açılış töreni ziyaret ettiği Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda “Bugün buraya müjdeyle geliyorum. Son ziyaretimde Diyarbakır Cezaevi’ni boşaltma ve kültür merkezi yapma sözünü vermiştim. Sözümüzü tuttuk. Adalet Bakanlığımız cezaevini artık tamamen boşalttı. Kültür ve Turizm Bakanlığımız eski cezaevinin restorasyonu için gereken projeleri hazırlamış durumda. İçinde müzeden kütüphaneye, kültür ve sanat birimlerine kadar pek çok bölümün yer alacağı bu eserin şimdiden Diyarbakırımıza hayırlı olmasını diliyorum. Diyarbakır Cezaevi müze oluyor” sözlerini kullandı.

Bunun üzerine cezaevi içerisinde bulunan 270 tutuklu ve 170 personel, kentteki diğer cezaevine nakledildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da cezaevinin kapısına kilit vurarak anahtarını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a verdi. 27 Ekim’de de cezaevinin çevresine terör olaylarına karşı kurulan 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğinde her biri 7 tonluk beton bloklar da kaldırıldı.

MÜZENİN İKİ GİRİŞ KAPISI OLACAK

‘Anı ve Etnografya Müzesi’ olarak yeni isminde hizmet verecek olan diyarbakır cezaevi, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ tarafından Diyarbakır Müze Müdürlüğü’ne devredildi. İçindeki bazı yapıların yıkımına dair kurul kararı çıkarılırken, bazılarının da güçlendirilmesi yapılacak. Toplamda 5 bloktan oluşan, toplam parsel alanı 49 bin 204 metrekare, kapalı alanı da 16 bin 462 metrekareden oluşan yapının çalışmaların ardından iki giriş kapısı olacak.

MÜZE OLMASI DAHA İYİ OLACAK

Cezaevinin olduğu bölgede oturan Ömer Faruk Demircan, “Burası halkın psikolojisi bozuluyordu. Evi karşıda olup, gelip burada yatanlar oluyordu. Müze olması hem vatandaşlar için hem de bizim için daha iyi olacaktır” dedi.
Erkan Gencer de cezaevinin hep geçmişte yaşanan işkencelerle anıldığını ifade ederek, “Müze olması ve cezaevinin şehir içinde olmaması daha iyi” diye konuştu.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi Müze Müdürlüğüne Teslim Edildi!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!