Diyarbakır Eczacılar Odası’ndan önemli duyuru

featured

Diyarbakır Eczacılar Odası ilaç sıkıntısı ile alakalı yazılı açıklamada bulundu. İlaç temininde yaşanan sıkıntılara dikkat çekilen önemli açıklamada, “Özellikle tansiyon ve kalp ilaçlarına, göz ameliyatı öncesi tanıda kullanılan ilaçlara, diyabet ilaçlarına, hormon ilaçlarına ve bazı kanser ilaçlarına ulaşımda güçlük yaşandığı belirtildi. Hele ki bu durum ithal edilen ilaçlarda çok daha fazla geçerli. Her 4 ilaçtan biri raflarımızda bulunmuyor” denildi.

İlaç yokluğunun hasta ile eczacı arasında gerginliğe neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Vatandaşlarımız 1,5-2 ay bekleyerek oluşturabildikleri doktor randevusunun ardından bir de ihtiyacı olan ilaca ulaşamadıklarında gerginlik yaşıyorlar. Bu gerginlik eczanelerimizde şiddete varan olumsuz olayların yaşanmasına neden oluyor.

Eczacılar odası sıkıntıların giderilmesi adına çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı “Ülkemize ilaç arzını arttırmak için ilaç fiyatlarını yükseltmek çözüm değildir. Bu durum tam tersine ilacı bir kâr aracı olarak gören şirketlerin iştahını kabartmakta. Geçici çözüm üretmek yerine İlaç Fiyat Kararnamesi tümden değiştirilmeli; doğru bir ilaç temin politikası geliştirilmeli, ilaçta dışa bağımlılık giderilmeli! Bu duruma kalıcı çözümler üretilmelidir.” açıklaması yapıldı.

Diyarbakır Eczacılar Odası’ndan önemli duyuru

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!