Diyarbakır Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?

featured

Diyarbakır kaçıncı derece deprem bölgesi ve Diyarbakır’da fay hattı var mı? Kahramanmaraş merkezli depremlerde etkilenen kentler arasında Diyarbakır’da vardı. Türkiye‘nin en gözde illerinden olan Diyarbakır’ın deprem risk haritası vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İRAP analiz raporunda Diyarbakır, meydana gelebilecek doğal afetler konusunda detaylı bir şekilde incelenmişti.

Deprem sonucunda Diyarbakır’da 1’i boş 7 bina yıkıldı ve 414 vatandaşımız maalesef yaşamını yitirdi. Ayrıca kentte yapılan hasar tespit incelemelerinde 3.252 binanın ağır hasarlı olduğu tespit edildi. 32 bin 652 binanın az hasarlı olduğu ve 2 bin 828 binanın orta hasarlı olduğu açıklandı. Bazı kırsal mahallelerde ise bu çalışmaların halen sürdüğünü ayrıca hatırlatalım..

DİYARBAKIR KAÇINCI DERECE DEPREM BÖLGESİ?

Diyarbakır 2.derece deprem bölgesinde yer alıyor. Yrd. Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu Bağlar bölgesinin Diyarbakır’daki en riskli evlerin bulunduğu ve en riskli bölgeler olduğunu ifade etti. Diyarbakır’da aktif bir fay hattı olmasa da yakın bölgelerde olabilecek depremleri Dr. Bedirhanoğlu riskli bulduğunu sözlerine ekledi..

Diğer yandan Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu 2020 yılında bu konuyla alakalı yapmış olduğu önemli araştırmaları şöyle aktarmıştı: ‘Diyarbakır’ın depremden etkilendiği birçok kırık hatların olduğunu söyleyen İmamoğlu, Diyarbakır’ın, gerek Türkiye’de, veya Pakistan’da ve Himalaya’lara kadar ulaşan bir zom içerisinde yer alan ve bunlara bağlı küçük kırıkların hakim olduğu bir bölgede yer aldığını sözlerine ekledi.’

Ayrıca Diyarbakır deprem haritası başlığı ile hazırlamış olduğumuz içeriğimize buradan erişebilirsiniz. Yazımızda Diyarbakır ilçelerinin Deprem riskleri ve fay hatları haritalarını bulabilirsiniz.

DİYARBAKIR FAY HATTI HARİTASI

Diyarbakır’ın kent merkezi ve yakın çevresi Arabistan Levhası üzerinde yer aldığı bilinmektedir. Diyarbakır il merkezinin ve çevresinin jeolojik konumu olarak üzerinde bulunduğu Afrika Levhasının ve Arabistan Plakası kuzeye doğru hareketi sonucunda ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kuzey kısmını sınırlayan bir zon boyunca, Avrasya ve Arabistan Plakaları çarpışmaktadır.

AFAD TÜRKİYE DEPREM RİSKİ HARİTASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Diyarbakır Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!