Diyarbakır OSB’de 5’inci etap sevinci..

featured

Yaklaşık 7 bin 500 kişinin çalıştığı; Atıksu Arıtma Tesisi ve 4. etabın devreye girmesiyle birlikte 15 bin üzerinde istihdamın hedeflendiği Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde, 254 hektarlık 5’inci etabın imara açılması için kurum görüşleri alındı. Hazırlanacak rapor önümüzdeki günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulacak.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSB) Yönetim Kurulu, 254 hektarlık 5’inci etabın imara açılması için gerekli kurum görüşlerini aldıktan sonra hazırlanacak rapor ile 5’inci etabın OSB onama sınırına alınması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunacak. Diğer bölgelerde sanayiciler, koronavirüsün yarattığı olumsuz etkilerden dolayı fabrikalarını kapatırken ya da işçi çıkarırken Diyarbakır OSB, 5’inci etabın imara açılması için start verdi. Daha önce 332 hektardan oluşan 1’nci etap,  200 hektardan oluşan 2’nci etap, 188 hektardan oluşan 3’üncü ve 195 hektardan oluşan 4’üncü etapları imara açarak sanayinin gelişmesine katkı sunan OSB’de, 254 hektardan oluşan 5’inci etabın imara açılması için gerekli kurum görüşlerini aldı. Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır’daki yatırımcı kurum ve kuruluşlar, 5’inci etabın OSB onama sınırına alınması yönünde görüş belirtti.

Kent ekonomisine fayda sağlayacak

5’inci etabın imara açılması için olumlu görüş bildiren Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri ile yatırımcı diğer kurum temsilcilerine teşekkür eden OSB yönetim kurulu üyeleri, kentin ekonomik gelişim hamlesi için 5’inci etabın imara açılmasının büyük fayda sağlayacağı şeklinde görüş belirtti. Geçtiğimiz yıllarda 195 hektardan oluşan 4’üncü etapta parselasyon işlemleri yapılmış ve arsa tahsisine başlanmıştı. Bugüne kadar 4 firmaya arsa tahsisi yapılırken, 2 firma, inşaat çalışmalarına başladı.

15 bin üzerinde istihdam sağlanması hedefleniyor

1, 2 ve 3. Etap OSB alanında tahsis işlemi yapılmış 281 firma bulunuyor. Bu firmalardan 222’si faal olarak üretim yaparken;  Diyarbakır OSB’de firmaların sektörel dağılımı ise şöyle; yüzde 21 Gıda, yüzde 12 Metal, yüzde 12 Plastik, yüzde 12 Mobilya, yüzde 12 Tekstil, yüzde 7 inşaat malzemeleri. Yaklaşık 7 bin 500 kişinin çalıştığı Diyarbakır OSB’ de Atıksu Arıtma Tesisinin ve 4. Etabın devreye girmesiyle birlikte 15 bin üzerinde istihdam sağlaması hedefleniyor. Ayrıca, 2017’de 17, 2018’de 21, 2019’da 11 ve bu yıl içinde de 11 olmak üzere yatırım için toplam 60 başvuru, yatırım için tahsis bekliyor. (Haber Merkezi)

Diyarbakır OSB’de 5’inci etap sevinci..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!