Diyarbakır Surlarına Hamas sözcüsünün resmi asıldı

featured

Diyarbakır merkez Sur ilçesindeki Dağkapı Meydanındaki surlara, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın sözcüsü Ebu Ubeyde’nin resmi asıldı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürüyor.

10 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği saldırılara tepkiler de her geçen gün artıyor. Diyarbakır’da Filistin halkına destek için Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın sözcüsü Ebu Ubeyde’nin posteri asıldı. “Diyarbakır’dan Ebu Ubeyde’ye bin selam” yazısının yer aldığı afişte, Arapça ‘Berren ve bahren ve cevven’ (karadan ve denizden ve havadan) mesajı verildi.

HAMAS’IN SÖZCÜSÜ EBU UBEYDE KİMDİR?

Ebu Ubeyde’nin gerçek adı bilinmiyor ve kişisel detaylarının büyük bir kısmı gizli tutulmaktadır. Yüzünü kapatan bir keffiyeh giyen tek kişidir. Ebu Ubeyde, 1993 yılında İsrail tarafından öldürülen Kassam’ın eski lideri İmad Akl’i örnek alarak hiçbir zaman yüzü açık bir şekilde kameraların karşısına geçmedi.

2014 yılında, İsrail medyası tarafından, Ebu Ubeyde’ye ait olduğu iddia edilen bir fotoğrafı Huzeyfe Samir Abdullah el-Kehlut adıyla yayınladı. Ancak İzzeddin el-Kassam Tugayları, bu fotoğrafın ve verilen ismin doğruluğunu reddederek iddiayı yalanladı. Ubeyde’nin üst düzeyli bir lideri, kim olduğunu sadece az sayıda kişinin bildiğini belirtti.

Ebu Ubeyde, 2005 yılında İsrail’in Gazze’den çekilmesinin ardından, resmi olarak Kassam’ın sözcüsü olarak atandı. Kendisi ilk kez 2006 yılında İsrailli asker Gilad Şalit’in yakalandığını duyurduğu zaman ortaya çıktı. Bazı kaynaklara göre Ubey’de, Gazze’nin kuzeydoğusunda bulunan Cibaliye’de yaşamakta. Evi, 2008, 2012 ve 2014 yıllarında, ayrıca Gazze’de yaşanan son savaşta evi bir dizi saldırıya uğradı. 2014 savaşında, Ebu Ubeyde, İsrail askeri Şaul Aron’un çatışma esnasında kaçırıldığını duyurarak ön plana çıktı.

Diyarbakır Surlarına Hamas sözcüsünün resmi asıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!