Diyarbakır Valiliği Personel Alımı 2023

featured

Diyarbakır’da TYP kapsamında personel alımı yapılacak. Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğünce yapılacak olan alımlara başvurular, 13.09.2023 Çarşamba günü başlayacak ve 17.09.2023 Pazar günü son bulacak.

Diyarbakır Valiliği tarafından, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında personel alımı yapılacak. duyurdu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Diyarbakır‘da “Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğünce, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Toplum Yararına Program Yönetmeliğinin Geçici 5. maddesine istinaden 17 katılımcı kontenjanı için 02.10.2023 tarihinde başlayıp 30.06.2024 tarihinde sonlanacak şekilde TYP açılacaktır.

Başvurular toplam 5 gün sürecek

TYP’lere yapılacak olan başvurular 13.09.2023 Çarşamba günü başlayıp, 17.09.2023 Pazar günü sona erecek şekilde 5 gün olacak. Başvurular vatandaşlar kuruma gelmeden E-Devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ya da İŞKUR –  https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılabilecektir.

Elektronik Noter Kurası

Seçim Yöntemi: 27.09.2023 tarihinde Elektronik Noter Kurası olarak icra edilecektir. İlimize bağlı Bismil ilçesi (3), Çermik ilçesi (3), Çınar ilçesi (2), Ergani ilçesi (3), Lice ilçesi (3), Silvan ilçesi (3) ilçeleri nezdinde açılan ve 13.09.2023-17.09.2023 tarihleri arasında başvurusu alınacak TYP’lere 18 yaş üstü vatandaşlarımız başvurularını yapabilecek ve erkek başvuru sahipleri için 35 yaşını doldurma koşulu aranmayacaktır. TYP yönetmeliğinin 8. Maddesine istinaden yapılacak SGK sorguları esnasında 4/a, 4/c sigortalılığı bulunan, emeklilik kaydı bulunan ve vergi mükellefiyeti bulunan kişiler katılımcı olarak seçilse dahi personel alımından yararlanamaz. TYP Yönetmeliğinin 10. ve Geçici 2. Maddeleri uyarınca TYP’lerden 27.09 2017 tarihinden sonra azami 270 gün ve üstünde yararlananlar TYP’lere başvuramaz, katılımcı olarak seçilemez. Bu süreyi mevcut TYP’lerde tamamlayanların programla ilişikleri kesilir.

Şartları taşıyan herkes başvuru yapabilecek

TYP’ye müracaat edenler başvuru süresi içerisinde başvurularını iptal edebilecektir. İptal işlemi kişinin internet üzerinden sisteme kendi şifresiyle girmesi ile mümkün olacaktır. TYP’lere; Adres Kayıt Sisteminde (AKS) aynı hanede oturan kişilerden başvuru şartlarını taşıyan herkes başvuru yapabilecek, daha önceki projelerde çalışan hanehalkı da dahil olmak üzere ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Aynı haneden başvuru yapan kişilerin başvuru tarihine en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışması sonucu elde ettikleri gelirler toplamının asgari ücretin 1,5 katını aşması durumunda bu hanede oturanlardan hiçbiri TYP’ye katılamaz. (Hanehalkının belgelenebilen aylık net geliri 17.103,48 TL’yi aşıyorsa, brüt geliri 20.121,75 TL’yi aşıyorsa)

Nihai Liste 29 Eylül’de açıklanacak

Noter kurası neticesinde oluşan listeler nihai liste olmayıp, Yüklenici (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü) ve İŞKUR tarafında gerekli inceleme ve kontrol işlemleri (Adres, SGK sigortalılık, emeklilik ve vergi mükellefiyeti sorguları, Gelir Tespiti, Katılımcı Geçmiş sorguları ve Kursiyer Geçmişleri sorguları) sonrasında listeler kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan program başlatılmayacaktır. Nihai Listelerin açıklanması için öngörülen tarih, 29 Eylül 2023’tür.”

Diyarbakır Valiliği Personel Alımı 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!