Diyarbakır yanıyor! Hava sıcaklığı 45 dereceye ulaştd

featured

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, dün bölgede gerçekleşen en yüksek sıcaklıkl, Diyarbakır‘ın Bismil ilçesinde 45, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 46 derece, Mardin’in Nusaybin ilçesinde ise 46, Kızıltepe ilçesinde de 45 derece olarak ölçüldü. Bölge genelinde bugün de mevsim normallerinin 2-3 derece üzerinde seyretmesi beklenen hava sıcaklığının yarın normale dönmesi bekleniyor.

ÇOCUKLAR SÜS HAVUZUNDA SERİNLİYOR

Vatandaşların 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterdiği bazı il ve ilçe merkezlerinde çocuklar süs havuzlarında serinliyor. Kavurucu sıcaktan bunalanlar klimalı ortamları ve gölge alanları tercih ederken, sıcaktan en fazla açık alanlarda görev yapanlar ile ekmek fırınlarında çalışanlar etkileniyor. Diyarbakır’da fırında ekmek pişiren Ferhat Doğru isimli vatandaş, yaklaşık 25 yıldır bu mesleği yaptığını, yaz aylarında sıcak havadan dolayı çalışmakta zorlandıklarını söyledi.

Son günlerde sıcaklığın yükseldiğini kaydeden Doğru, “Vücut belli bir süreden sonra sıcaklığa alışıyor ama Diyarbakır’ın sıcağına fırının sıcaklığını da kattığımızda çalışmak zor. Bu durum çekilmez bir hal alıyor. Fırının içinde sıcaklık şu an 60 dereceyi aşıyor.” ifadelerini kullandı.

İnşaatta demir ustası olarak çalışan Mehmet Kaya, sıcaklıkların ilde etkili olmasıyla zorlandıklarını kaydetti.

Açık alanda güneşin altında çalıştıklarını aktaran Kaya, “Ekmek parası için dayanmaya çalışıyoruz. Sıcaklık güneşin altında yaklaşık 50 dereceyi görüyor. Yüksek sıcaktan bazen hastalanıyoruz, baş dönmesi oluyor. Yazın sıcaktan demire dokunamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır yanıyor! Hava sıcaklığı 45 dereceye ulaştd

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!