Diyarbakır’da 400 Ağır Hasarlı Binanın Yıkımına Başlanacak

featured

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihindeki depremlerden etkilenen Diyarbakır’da 400 ağır hasarlı binanın yıkımına yakında başlanacağı öğrenildi.

Kahramanmaraş’daki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği kentlerden olan Diyarbakır‘da, Valilik, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlık ve ilçe belediyeleri koordinasyonunda depremde yıkıla ve acil yıkım kararı verilen binaların yıkım ile hafriyat kaldırma çalışmaları sona ermişti. Şimdiye ana kadar acil yıkım kararı verilen 57 binada çalışmalar tamamlandı, hafriyatı kaldırıldı.

YIKIM ÇALIŞMALARININ 3 AYDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Ağır hasarlı yapıların yıkılması için Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına (YİKOB) devredilen çalışmalar da sürdürülüyor. Bu kapsamda merkez Yenişehir, Kayapınar, Bağlar ve Sur ilçelerindeki 1277 ağır hasarlı binadan itirazı bulunmayan 400’ünün yıkılması için ihale yapıldı. Yakın zamanda başlanacak olan yıkım çalışmasıyla birlikte kalan 877 binanın yıkımı için de itiraz sürecinin ardından ihalesi yapılacak. İhale işlemlerinin tamamlanmasının ardından toplam 1277 ağır hasarlı binanın yıkım çalışmalarının 3 ayda tamamlanması planlanıyor.

Vali Yardımcısı ve YİKOB Başkanı Abdullah Çiftçi, deprem nedeniyle Diyarbakır’da 6 binanın yıkıldığını, 411 kişinin yaşamını yitirdiğini, 250 kişinin de enkazdan kurtarıldığını hatırlattı. Depremin ilk anından itibaren Valilik, Büyükşehir Belediyesi, kamu kurum ve kuruluşlarıyla depremzede vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla yoğun çalışma içine girdiklerini ifade eden Çiftçi, depremde yıkılan ve acil yıkılacak binaların hafriyatının kısa sürede kaldırıldığını söyledi. Hafriyatın düzenli şekilde döküm sahasına aktarıldığını söyleyen Çiftçi, ayrıştırma işlemlerinin ardından bulunan malzemelerin hak sahiplerine teslim edildiğini ifade etti.

DEPREMDEN KAYNAKLI BARINMA SORUNUMUZ BULUNMUYOR

Depremin ilk anından itibaren afetzede vatandaşların barınmalarıyla ilgili bir sorunla karşılaşmadıklarını söyleyen Çiftçi, ilk iki hafta içinde Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve diğer paydaşlarla yaklaşık 210 bin vatandaşın barınma ve yemek ihtiyaçlarını giderdiklerini açıkladı.

KAYNAK: DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Diyarbakır’da 400 Ağır Hasarlı Binanın Yıkımına Başlanacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!