Diyarbakır’da 70 bin nüfuslu mahallede tek okul var!

featured

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinin en büyük ikinci mahallesi olan 70 bin nüfuslu Mevlana Halit Mahallesi, derslik sıkıntısı yaşıyor.

Mahallesinin en büyük sorunlarının başında eğitim olduğunu söyleyen muhtar İlhan Şahin, “Tek bir okul olduğu için mahalledeki çocukların her biri ayrı bir tarafa dağılıyor, bu yüzden büyük sıkıntı yaşanıyor. Karşıdan karşıya geçen öğrenciler için trafik büyük sıkıntı çekiyor. Vatandaş çocuğunu tek başına okula gönderemiyor trafikten dolayı. Bu mahallede yaşayan vatandaş Mevlana Halit Ortaokulundan Selahaddin Eyyubi, Şeyh Şamil ve Beş Nisan mahallelerinde bulunan okullara gidiyorlar” dedi. Yetkililere seslenen Şahin, mahallede İlkokul ve lise yapılmasını istedi. Vatandaş çocuğunu tek başına okula gönderemiyor’

Muhtar Şahin, “Mahallede eğitim sıkıntısı fazlasıyla var. Mevlana Halit Mahallesinin 70 bin nüfusu var ama tek bir okulu var oda Mevlana Halit Ortaokulu. Eğitim konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Tek bir okul olduğu için mahalledeki çocukların her biri ayrı bir tarafa dağılıyor, bu yüzden büyük sıkıntı yaşanıyor. Karşıdan karşıya geçen öğrenciler için trfaik büyük sıkıntı çıkarıyor. Vatandaş çocuğunu tek başına gönderemiyor trafikten dolayı. Bu mahallede yaşayan vatandaş Mevlana Halit Ortaokulundan Selahaddin Eyyübi, Şeyh Şamil ve Beş Nisan mahallelerinde bulunan okullara gidiyorlar” dedi.
Bütün çocuklar tek bir okula yerleşemez

Mahallede bulunan ve tek okul olan Mevlana Halit Ortaokuluna, burada yaşayan bütün öğrencilerin yerleşemeyeceğini söyleyen mahalle muhtarı İlhan Şahin şu sözleri kullandı;

“Nüfusu bu kadar çok olan bir mahallede bütün çocuklar bu okula yerleşemez. Bize ait olan tek bir okul var. Nüfusu bu kadar çok olan bir mahallede bütün çocuklar bu okula yerleşemez. Vali, kaymakam ve milli eğitim bakanlığına okulla ilgili dilekçe verdik. Mahallede arsa olmadığı için şimdilik bunun yapılamayacağını ancak mahalle kentsel dönüşüme girerse burada okul yapılacağını söylediler. Mahallede yer alan polis okulunun kaldırılıp yerine okul veya park yapılacağına dair bir yazı geldi ama hala ortada bir şey yok. Yetkililerden ricamız okul yapılsın mahallede. Okul sorunu yüzünden muhtarlığa gelen çok vatandaş var.” diye konuştu.

Kaynak: Özgür Haber

Diyarbakır’da 70 bin nüfuslu mahallede tek okul var!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!