Diyarbakır’da artan enfeksiyon hastalıklarına karşı uyarı!

featured

Mevsimsel geçişler döneminde Diyarbakır’da artan enfeksiyon hastalıklara karşı uyarılarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Asena, “Yaz ayları geride kalırken sonbahar ile beraber grip ve üst solunum enfeksiyonları başta olmak üzere bir artış söz konusu. Özellikle çocukların okula başlanması ile beraber her yıl bu mevsimlerde nezle, grip gibi enfeksiyonlar görülüyor” açıklamasında bulundu.

Hastalıkların önüne geçilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Doç. Dr. Asana, “Yaz dönemini geride bıraktık ve sonbahar dönemine giriş yaptık. Yaz aylarında çocuk hastalarımızın belirli dönemlerde ishal vakasıyla karşı karşıya geldi. Yaz mevsiminde havuza giren, suya giren çocuklarımızda böyle şikayetler söz konusu oldu. Yaz ayları geride kalırken, sonbahar ile beraber grip ve üst solunum enfeksiyonları başta olmak üzere bir artış söz konusu. Özellikle çocukların okula başlaması ile beraber her yıl bu mevsimlerde nezle, grip gibi enfeksiyonlar görülüyor. Bunun da önüne geçmek mümkündür.

ÖNÜNE GEÇMEK MÜMKÜN

Bu mevsimde ailelere tavsiyelerimiz çocukların okuldan gelir gelmez mutlaka, el ve yüz yıkama gerekirse banyo yaptırma ve sonrasında özellikle odaların havalandırılmasıdır. Ortalama her gün yarım saat odanın havalandırılması gerekiyor. Çünkü çocuklar okulda ister istemez yakın temasta bulunuyor ve hasta olan bir arkadaşından bu virüsü alıyorlar. Soğuk algınlığında yani nezlede gözlerde yaşarma, hapşırma gibi belirtiler kendini gösterir fakat grip enfeksiyonunda çocuklarımızda ciddi bir kas, baş ve eklem ağrısı ile bize başvuruluyor. Bu durumlarda çocuklarımızın dinlenmeye ihtiyacı var” dedi.

BESLENMEYE DİKKAT EDİLMELİ’
Ailelerin çocukların beslenmelerini sürekli takip etmeleri gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Asena, “Hastalık dönemlerinde çocuklarımızın okula gönderilmemesi gerek. Çünkü okulda diğer arkadaşlarına da bu hastalığı bulaştırabilirler. Virüs enfeksiyonlarında bizim en büyük kozumuz istirahat ve bol sıvı tüketmektir. Yine çocuklarımız bu dönemsel geçişlerde beslenmesine de dikkat etmesi gerek.

Kaynak : Yenigün gazetesi

Diyarbakır’da artan enfeksiyon hastalıklarına karşı uyarı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!