Diyarbakır’da Başarılı Öğrencilere 100 Bin Dolar Ödül

featured

Diyarbakır’da yaşayan, Bahçeşehir Koleji Hevsel Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesinde eğitim gören  Damla Zerya Aslan, Avjin Aktop, Yağmur Delal Cengiz ve kardeşi Irmak Zelal Cengiz, yaşadıkları yeryüzünde olumlu etkiler bırakmak, daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya için çevre sorunlarına çare bulmak amacıyla çalışmalara başladı.

Yıl boyunca çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapan dört başarılı öğrenci, ECaundry (Ekolojik Yıkama) adını verdikleri projelerini hayata geçirerek, çamaşır makinelerinin su tüketimini düşüren ve kullanılan suyun arıtılıp tekrar kullanılmasını sağlayan filtre sistemini geliştirdi. Takımlarına ‘Delavo’ adını veren öğrenciler, yaptıkları hesaplamalar sonucunda akıllı filtre sistemi sayesinde bir makinenin yılda yaklaşık 8 bin 200 litre su tasarrufu yapabileceğini sistemin kısa sürede maliyetini telafi edebileceğini ortaya koydu.

116 FARKLI ÜLKEDEN 1290 TAKIMIN ÖNÜNE GEÇTİLER

Dört başarılı liseli genç, geliştirdikleri sistemle Peter McGarry tarafından kurulan İsviçre merkezli The Earth Foundation’ın bir girişimi olan, 13-19 yaş arasındaki öğrencilerin çevre ve iklim sorunları için ürettikleri projelerin yarıştığı dünyanın en prestijli çevresel sürdürülebilirlik yarışmalarından biri olan The Earth Prize 2023’e (Toprak Ödülü) katıldı. Her sene dünya genelinde düzenlenen ve bu yıl da 116 farklı ülkeden 1290 takımın yarıştığı yarışmada Diyarbakırlı gençlerin oluşturduğu ‘Delavo’ takımı, dünya birinciliğine layık görülürken 100 bin dolarlık ödülü de almaya hak kazandı.

Diyarbakır’da Başarılı Öğrencilere 100 Bin Dolar Ödül

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!