Diyarbakır’da binlerce metreküp su tasarrufu sağlandı

featured

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) oto ve halı yıkamalara getirilen yasaklarda, toplam 124 bin 155 metreküp su tasarruf edildiğini açıkladı. DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, “Bu şunu gösteriyor; neredeyse her evde, her kişi 10 litre tasarruf çağrımıza uymuş ve buna dikkat etmiş” ifadelerini kullandı. Detaylar ⇓

DİSKİ, mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve 40 dereceyi geçen hava sıcaklığı nedeniyle su kullanımına yönelik bazı yasaklar getirmişti. Yasaklar, 2560 sayılı İSKİ Kanunu’nun 2’nci maddesine dayandırıldı. İçme suyu kesintilerinin önüne geçmek için 1-31 Ağustos tarihleri arasında iş yeri önü, kaldırım yıkama ve çevre sulamalarının hortumla yapılması yasağı sürerken, 8-12 Ağustos’ta (5 gün) oto yıkama ünitelerinde, 8-10 Ağustos’ta da (3 gün) halı yıkama fabrikalarında da hizmet verilmeyeceği kararı alınmıştı. Oto ve halı yıkamalara getirilen yasakta toplamda 124 bin 155 metreküp su tasarruf edildi. Yasak boyunca yapılan denetimlerde de 2 işletmeye 1295’er lira ceza uygulandı.

‘CİDDİ BİR ŞEKİLDE DESTEK VERDİLER’

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, “Her evden, her kişiden 10 litre su tasarrufu çağrısında bulunduk. Hemen ardından ağustos ayı boyunca hortumla dükkanların, evlerin önleri ve kaldırımların yıkanmasını yasakladık. Sonra 36 halı yıkama fabrikası ile 434 oto yıkama tesisimizde yasak getirdik. İçme suyunun kıymetini bilmek, tasarruf etmek, gereksiz harcamamak ve israf etmemek amacıyla bu çalışmaları yaptık. Karşılığını da gördük. Diyarbakırlı hemşerilerimiz de gerçekten bu çağrımıza riayet etti. Bizlere ciddi bir şekilde destek verdiler” dedi.

Diyarbakır’da binlerce metreküp su tasarrufu sağlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!