Diyarbakır’da bir aşiret daha taziye yemeklerini kaldırdı

featured

Cenaze evine büyük külfet getirdiği gerekçesiyle taziye yemeklerini kaldıran bölgedeki aşiretlere bir yenisi eklendi. Diyarbakır’da da aralarında bulunduğu 3 ilde Metina Aşireti, cenazelerin ardından yas evlerinde kurulan taziye yemeklerini kaldırdı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki aşiretlerin aldığı taziye evlerindeki yemek yasağı kararları her geçen gün daha da genişliyor. Daha önce bölge illerinde bu yönde kararlar aşiretlere bir yenisi daha eklendi. Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da binlerce mensubu olan Metina Aşireti, yas evlerinde kurulan taziye yemeklerinin kaldırılması karar aldı.

Karar oy birliği ile alındı

2017 yılında dernekleşen ve merkez binası Diyarbakır’da olan Metina Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Derneği, konuyla ilgili toplantı düzenlendi. Aşiret mensuplarının cenazelerin ardından yas evlerinde kurulan taziyelerde verilen yemeklerin kaldırılmasının görüşüldüğü toplantıya aşiret lideri ve derneğin onursal başkanı Mehmet Şerif Temelli ile yönetim kurulu üyeleri ve mensupları katıldı. Yapılan toplantıda, aşiret mensuplarından gelen yas evlerindeki taziye yemeklerinin kaldırılması konusu görüşüldü. Oylamaya sunulan konu, oy çokluğuyla kabul edildi. Alınan kararla, taziye yemeklerinin kaldırılması kararı alındı.

Diyarbakır’da bir aşiret daha taziye yemeklerini kaldırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!