Diyarbakır’da Birçok Alan İçin Kamulaştırma Kararı!

featured

Diyarbakır’daki birçok alan için kamulaştırma kararı alındı. Karar Resmi Gazetede yayımlandı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Diyarbakır, Siirt ve Batman illerinde birçok sayıda yeri petrol arama için kamulaştırma kararı aldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) talebiyle Siirt’in Kurtalan ilçesi Gürgöze köyünde bulunan 35 no’lu parselin 5 bin 867,815 m²’lik (mülkiyet) kısmı ile Uluköy köyünde bulunan 150 ada 7 no’lu parselin 9 bin 972,03 m²’lik (mülkiyet) kısmı kamulaştırıldı.

Diyarbakır ili sınırları içinde sahip olduğu Hazro) ilçesi İncekavak Mahallesinde bulunan 619 ada 2 no’lu (yeni 195 ada 4 parsel) parselin 7 bin 251,731 m²’lik (mülkiyet) ve 590,673 m²’lik (irtifak) kısmının, Kocaköy ilçesi Yenişehir Mahallesi 339 ada 2 no’lu parselin 32,00 m²’lik (mülkiyet) ve 1.849,805 m²’lik (irtifak) kısmı da petrol arama kuyularının oluşturulması için kamulaştırma kararı alındı.

Bakanlık, 6491 sayılı Türk Petrol Kanunu’nun 10’uncu maddesinin ikinci fıkrası olan “Kamu yararı” niteliğindeki kamulaştırma kararına, “Talep üzerine Bakanlıkça verilir. İşlemler 4/11/1983 tarihli ve 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılır. Aynı Kanunun 27’nci maddesi hükümlerine göre acele kamulaştırma yapılabilir. Kamulaştırılan arazinin mülkiyeti Hazineye, kullanma hakkı kamulaştırma bedelini ödeyen petrol hakkı sahibine ait olur. Bu durumda, Maliye Bakanlığı tarafından petrol hakkı sahibi lehine bedelsiz olarak ve ruhsat süresi kadar irtifak hakkı tesis edilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde elde edilen kullanma hakları, arama ve işletme ruhsatının parçası olarak ruhsat süresince devam eder. Arama ve işletme ruhsatı iptal edilirse kamulaştırma bedeli iade edilmez” kanununu gerekçe gösterdi.

Diyarbakır’da Birçok Alan İçin Kamulaştırma Kararı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!