Diyarbakır’da Ciğer Fiyatlarına Zam Geldi!

featured

Diyarbakır’da sabahın ilk ışıklarıyla birlikte ciğerci esnafının başlayan yoğun mesaisi, gece geç saatlere kadar devam ediyor. Tescilli ciğerin çiğ hali 380 TL’den 500 TL olurken, porsiyon fiyatı 230 TL’den 260 TL’ye çıkartıldı.

Diyarbakır ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayan ciğer kebabı, kentin tescilli gıdaları arasında bulunuyor. Kentin medarı iftiharı olan tescilli ciğer, 2023’te çiğ olarak 380 liradan satılırken 2024’te 500 liraya çıktı. Vatandaşların ciğere rahat ulaşabilmesi için ise kentteki esnaf, hazır porsiyona yüzde 10’luk zam yaptı.

2023’te günde 7,5 ton, yıl boyunca da 2 bin 700 ton satılan Diyarbakır’ın tescilli ciğeri, yurttaşlar tarafından “Altınla yarışsa da ciğerimizden vazgeçmeyiz” diyerek yorumlandı.

Asgari ücrete gelen zam ile beraber tarihi kentte ciğerin porsiyonunda fazla artışa gitmediklerini söyleyen Diyarbakır Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası (DİLTO) Başkanı Haşim Elkaan, çiğ ciğerin yüzde 30, porsiyon ciğerin ise yüzde 10 zamlandığını açıkladı.

Kent esnafından 30 yıllık ciğerci esnaflarından Mehmet Deniz, Diyarbakır ciğeri için günlük farklı şehirlerden gelip ciğer yiyip memleketine geri dönen vatandaşların olduğunu söyledi.

“Şanlıurfalılar bile Diyarbakır ciğerini yemek için geliyor”

Diyarbakır ciğerinin tescilli olduğunu hatırlatan esnaf Deniz, “Diyarbakır ciğerini yemek isteyen vatandaşlar muhakkak bir kere de olsa tadına bakıyor. Diyarbakır ciğeri lokum gibidir. Bu ciğer, kuzu ciğeridir. Yerli ve yabancı turistin damak tadına hitap eden bir ciğere sahibiz. Şanlıurfalısı bile Diyarbakır ciğerini yemek için şehrimize geliyor. Çiğ ciğeri geçtiğimiz sene 380 TL’ye alırken, bu sene 500 TL’den alıyoruz. dedi.

Diyarbakır’da Ciğer Fiyatlarına Zam Geldi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!