Diyarbakır’da Covid-19 Vakaları Arttı!

Diyarbakır'da Covid-19 Vakaları Arttı!

Üst solunum yolları enfeksiyonları hastalıklarında artış yaşanan Diyarbakır’da acil servisler dolup taştı. Acil servislerin pandemiden sonra en yoğun günlerini yaşadığını ifade eden, Prof. Dr. Recep Tekin “İnfluenza virüsünün yanında Covid-19 ve rinovirüsü de görmekteyiz” açıklamasında bulundu.

Üst solunum yolu enfeksiyonları, influenza, grip ve Covid-19 vakaları nedeniyle hastaneler ve aile sağlığı merkezleri pandemi sonrasında en yoğun günlerini yaşıyor. Acil servislerde meydana yoğunluğun yanı sıra yoğun bakım servislerinde de hasta yatışlarında artış görüldüğü ifade ediliyor. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Tekin, konuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Prof. Tekin, “Bilindiği üzere Covid-19 pandemisi sonrası özellikle toplumda influenza gibi viral enfeksiyonlar görülmeme olduğundan dolayı bu yıl daha fazla görmeye başladık. Vatandaşlarımız influenza ve Covid-19 gibi viral enfeksiyonları daha ağır geçirmeye başladı. Özellikle havaların soğuması ve mevsim geçişlerinin artmasıyla birlikte bu tür enfeksiyonlar daha da artmaya başladı. Son günlerde enfeksiyon hastalıklarından kaynaklı acil servislerde aşırı yığılma var. İnfluenza virüsünün yanında Covid-19 ve rinovirüsü de görmekteyiz” dedi.

Covid ve Rinovirüs vakaları artmış durumda!

İnfluenza virüsünün yaygın görüldüğünü söyleyen Prof. Tekin, “İnfluenza virüsünün belirtileri; ateş, halsizlik, vücutta ağrı, boğazda yanma hissi gibi semptomlar çok ön plana çıkmaktadır. Böylelikle hastalar acil servislere de başvurabilmektedir.

Maske, mesafe ve temizliğin viral enfeksiyonlar bakımından koruyucu faktör olarak bilindiğini söyleyen Dr. Tekin, “Covid-19 pandemisinden biliyoruz ki gerçekten maske çok önemliydi. Aynı şekilde influenza virüsünün yoğun olduğu bu dönemde de maske, mesafe, hijyen çok önemlidir. Hastalık belirtisi olan kişilerin bu 3 kurala daha çok dikkat etmesini öneriyoruz. Bulaş açısından bu tedbirler önemli faktörlerdir. Bu kişilerin mümkün olduğunca evden çıkmamalarını öneriyoruz” açıklamasında bulundu.

Diyarbakır’da Covid-19 Vakaları Arttı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!