Diyarbakır’da Deprem Sonrası 100 Bin Kişi Evsiz Kaldı!

featured

Diyarbakır’da deprem sonrasında 100 bin kişinin evsiz kaldığı açıklandı. Kahramanmaraş’ta 6 Şubat tarihinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde olan depremler sonucunda Diyarbakır’da ağır hasarlı olarak tespit edilen ve yıkılan ile tedbir amaçlı evlerine giremeyen vatandaşlar ile beraber 100 bin kişinin evsiz kaldığı öğrenildi. AKP MKYK üyesi Alaatin Parlak, 5 bin 500 kişinin KYK yurtlarında kaldığını, 2 bin 200 kişinin çadır kentte barındığını, 700 kişilik bir konteyner kent kurulması için de çalışmalar yapıldığını söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarının 18 Şubat tatihinde sona erdiği bittiği Diyarbakır’da hasar tespit çalışmalarında da sona gelindiği bildirildi. AKP MKYK üyesi Alaatin Parlak, Diyarbakır’da 23 bin ailenin evsiz kaldığını belirterek, “Evleri orta hasar gören vatandaşlara tedbir amaçlı evlerine girmemeleri gerektiğini söylüyoruz. Şimdi ise yaklaşık 100 bin kişi evsiz kaldı ya da evlerine giremiyor. Hasar tespit çalışmalarıyla ilgili listeler asıldıktan sonra vatandaşların buna itiraz etme hakları bulunuyor” ifadelerini kullandı.

5 bin 500 kişinin KYK yurtlarında kaldığını söyleyen Alaattin Parlak, daha önce 9 ayrı noktada kurulan çadırları Silvan Köprüsü yakınında tek bir alanda toplandığını ve burada 2 bin 200 vatandaşın barındığını söyledi. Parlak, “Elazığ yolunda ise 700 konteynerden oluşan bir konteyner kent kuruluyor. Daha sonra buradaki konteyner sayısını bin 200’e çıkaracağız” dedi.

Vatandaşların, hasarlı evlerinden değerli eşyalarını çıkartmaları için bir çözüm yolu arandığını belirten Parlak, “Bunlar uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Gerekirse bu evlerde uzmanlar tarafından yeni bir çalışma yapılarak bunun mümkün olup olmadığı araştırılacaktır” diye konuştu.

Kaynak: Medyascope / Ferit Aslan

Diyarbakır’da Deprem Sonrası 100 Bin Kişi Evsiz Kaldı!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!