Diyarbakır’da Deprem Sonrası 80 Bin Haneye Ödeme Yapıldı

featured

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentlerden birisi Diyarbakır’da hasar tespit çalışmaları sürüyor. Deprem yardımı kapsamında yaklaşık olarak toplamda 80 bin haneye 10’ar bin lira ödeme yapıldı.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentler arasında yer alan Diyarbakır’da depremzedelerin yaraları sarılıyor. Depremin etkisinden dolayı yıkılan 6 binada 414 kişi yaşamını kaybederken, 900 dolayında kişi yaralandı. Depremde çöken binalarda arama kurtarma çalışmalarının ardından başlatılan enkaz kaldırmaları çalışmaları da sona erdi.

Diyarbakır il merkezinde hasar tespit çalışmaları tamamlandı

Çevre, Şehircilik ve İkilim Değişikliği Diyarbakır İl Müdürlüğünce oluşturulan 269 komisyon, merkez ilçelerdeki yapılarda hasar tespit çalışmalarını bitti. Ekiplerin yaptığı detaylı incelemede ilk belirlemelere göre 76 binanın acil yıkılması kararı alındı. Karar üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce belirlenen binaların yıkımına önceki gün başlatıldı. Hasar tespit komisyonunun 13 ilçede çalışmaları ise aralıksız devam ediyor.

80 bin haneye 10’ar bin lira ödeme gerçekleştirildi

Afetzede vatandaşlar için temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 10 bin lira deprem destek ödemesi de sürüyor. Bu kapsamda kentte şu ana kadar hasarlı olduğu tespit edilen ve sisteme girilen ağır, orta ve az hasarlı yapılar için yaklaşık 80 bin haneye ödeme yaptığı duyuruldu.

Diyarbakır’daki tüm barınma alanlarını görmek için tıklayınız

Diyarbakır’da Deprem Sonrası 80 Bin Haneye Ödeme Yapıldı
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!