Diyarbakır’da Deprem Sonrası Turizmde Hareketlilik

Diyarbakır’da Deprem Sonrası Turizmde Hareketlilik
2 Mayıs 2023 12:15

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra hasar gören kentlerden Diyarbakır’da Ramazan Bayramı sonrasında turizm tekrar canlandı.

6 Şubat tarihinde meydana gelen büyük depremlerde 11 ilde turizm sektörü durma noktasına geldi. Deprem felaketinin sonrasında Diyarbakır turizmi yavaş yavaş canlanıyor. Tarihi ve turistik mekanların az hasar gördüğü kentte, seçimden sonra turizm seviyesinin yüzde 100’e yükselmesi bekleniyor.

Yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinden ötürü turizmin az da olsa etkilendiğini dile getiren sektör temsilcileri, şehirlerde seçim çalışmalarının gezi turlarını etkilediğinden dolayı birçok kişinin gezi planını seçim sonrasına ertelediğini ifade etti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Mezopotamya Bölge Temsil Kurulu üyesi Recep Koyuncu, Diyarbakır’da son 10 gündür turizmde rahatlamanın söz konusu ifade etti. Deprem felaketiyle turizm sektörünün sekteye uğradığını söyleyen Koyuncu, “Diyarbakır kültür ve medeniyetler şehridir. Pandemiden sonra bir hareketlilik olmuştu.

Deprem ile birlikte yüzde 100 diyebileceğimiz seviyede bir durgunluk oluştu. Bayram itibariyle de kentte bir hareketlilik başladı diyebiliriz. Bayram öncesi depremin etkileri devam ediyordu. Bu etkiyle kimse bir yere gidemedi. Bayramla birlikte aile ziyaretlerini fırsat bilen vatandaşlar kendilerine tatil ortamı oluşturdu. Herkes birbirine bakarak bir hareketliliğin olduğunu görünce turizmde az da olsa canlılık oluştu. Son 10 gündür Diyarbakır’da turizm konusunda bir rahatlama var” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.