Diyarbakır’da Depremzedeler İçin 621 Konteyner Kurulacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremlerden etkilenen kentlerden olan Diyarbakır’da depremzedeler için yapılacak olan konteynerler için incelemelerde bulundu.

Açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, Diyarbakır’da ihtiyaç halinde kullanılmak üzere konteyner kent kurulumunun planlandığını ifade ederek şunları söyledi:

“Altyapı hazırlıkları hızlı bir şekilde tamamlandı. AFAD tarafından gönderilen konteynerlerden bazıları da yerleştirildi. Önümüzdeki günler içerisinde diğer konteynerler da süratle bu alana yerleştirilecektir. Bu alanda 621 konteyner olacaktır ve burada vatandaşlarımızın barınma ihtiyacı karşılanacaktır” ifadelerini kullandı.

Kentte alternatif konteyner alanı da belirlendi


Diyarbakır’da konteynerların sayısının 1000’e çıkartılabileceğini ifade eden Bakan Bozdağ, “Ayrıca bizim bu alanımız 1000 konteynere göre de planlandı. İhtiyaç olursa bu konteyneri bu bölge de 1000’e de çıkarma ihtimalimiz var. Alternatif konteyner alanları da belirlenmiş durumda. Buradan başka bir yere ihtiyaç duyulması halinde oraya da konteyner koyabileceğiz. Altyapısı olan başka yerler de var. Onları değerlendireceğiz. Ama şimdi 621 konteyner bu alanda faaliyete geçecek. 100 civarın da konteyner Diyarbakır’ımıza da gelmiş durumda. İşte gördüğünüz gibi bazılarını yerleştirdik. Kalanları da inşallah süratle yerleştireceğiz.” açıklamalarını yaptı.

Depremzedelerin barınma sorunu yok..

Diyarbakır’da depremzede vatandaşlarımızın herhangi bir barınma sorunu şu anda yok. Bundan sonra da barınma sorunları olmayacaktır. Şu anda her türlü ihtiyacı daha önceden öngörüp ona göre planlayan ve ona göre adım atan bir çalışma yürütüyoruz. Şu anda barınanlar yurtlarımızda kalıyor.

Diyarbakır’a 27 bin civarında bağımsız konut yapacağız

Yapılan çalışmaların sadece il merkezi değil Diyarbakır’ın ilçe ve köylerinde de sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Bozdağ, “Bizim esas amacımız konteyner değil. Güvenli, kalıcı ve daha iyi yaşam imkanı sunan depreme dirençli konutlardır. Bugünkü değerlendirmede de gördük ki Diyarbakır’ımız da 27 bin civarında bağımsız konutu kazandıracağız ve Diyarbakırlı hemşerilerimizin iskanına sunacağız. dedi..

Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti: “Yani Diyarbakır’ın deprem yaşayan ağır hasarlı, orta hasarlı, acil yıkılacak ve yıkılmış bütün binalarını ve bağımsız bölümlerini biz Diyarbakırlı vatandaşlarımıza daha yenisini vermek suretiyle telafi etmiş olacağız.

Diyarbakır’da Depremzedeler İçin 621 Konteyner Kurulacak
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!