Diyarbakır’da Duvarları Yıkılan Binaya ‘Az Hasarlı’ Raporu

featured

Diyarbakır‘da depremde hasar gören binaya ilk başta “ağır hasarlı” raporu verilerek mühürlendi, daha sonra “az hasarlı” raporu verildiği öğrenildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında etkilenen kentler arasında bulunan Diyarbakır’da merkez Payas Kayapınar ilçesinde bulunan Huzurevleri Semti’nde bulunan Ruken Apartmanı’na meydana gelen hasar sebebiyle ilk önce “ağır hasarlı” raporu vererek ekiplerce mühürlendi, daha sonra ise “az hasarlı” raporu verdi. Mühürlendikten sonra tahliye edilen binadaki vatandaşlar, raporlardan dolayı tedirgin oluyor.

Gözle görülür derece yıkıntıları belli olan ve deprem sonrası yıkıldığına dair haberler yapılan binada oturan vatandaşlardan Bekir Zilan, binanın zemin katı, birinci katında duvar kalmadığını, alt tabla ve kirişlerde eğilmelerin yaşandığını söyleyerek, “Bina ilk gün ağır hasarlı olarak ekipler tarafından mühürlendi. Daha sonra yapılan hasar tespit sonucunda az hasarlı raporu verildi. 4 kez hasarlı raporuna valilik üzerinden itiraz edildi. Ancak bu güne kadar hiçbir işlem yapılmadı. 28 dairenin bulunduğu dairelerden 16 daire taşındı. Geri kalan bina sakinleri ise sokakta yaşamlarına devam ediyorlar. Yetkililerden bir an önce durumu netleştirmelerini istiyoruz. Ayrıca bina sakinlerine hasardan dolayı hiçbir ödeme yapılmadı” dedi.

Bina sakinlerinin yaptıkları itirazın sonuçlanması sonrası kafalarında herhangi bir kuşkuya yer kalması durumunda durumu yargıya taşıyacaklarını ifade eden Zilan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğü ekiplerinin binaya gelip nihai bir rapor vermesini beklediklerini ifade etti.

Diyarbakır’da Duvarları Yıkılan Binaya ‘Az Hasarlı’ Raporu
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!