Diyarbakır’da ekmeğe zam geldi. Diyarbakır ekmek fiyatları!

featured

Diyarbakır’da ekmeğe yapılan yüzde 25 oranında zam bugünden itibaren geçerli olacak. 8 lira olan 400 gramlık ekmek 10 liraya yükselirken, kimi fırınlar eski fiyattan ekmek vermeye devam ediyor. Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı M. Emin Güngör, Tarım Bakanlığı’nın destek sunmaması halinde yeni bir zammın olabileceğini söyledi.

Artan döviz, akaryakıt fiyatlarının girdi maliyetlerine etkisi devam ediyor. Önceki gün toplu taşımaya yapılan zammın ardından ekmeğe beklenen zam yapıldı. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nın talebi ile Diyarbakır Valiliği’nin onayıyla, ekmek fiyatına zam yapıldı. Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı M. Emin Güngör, zam kararının bayram öncesinde alındığını söyledi. Daha önce 8 liradan satılan 400 gramlık pide ve lavaş ekmek bugünden itibaren 10 liraya, 600 gramlık Diyarbakır Ekmeği ise 15 liraya satılacak. İşte Diyarbakır’daki yeni ekmek fiyatları ⇓

Yeni karara göre Diyarbakır ekmek fiyatları şu şekilde belirlendi;

400 gramlık pide, lavaş, kepekli ve tam buğday ekmek 10 tl.

600 gramlık Diyarbakır Ekmeği 15 tl.

200 gramlık somun ekmek 5 tl.

200 gramlık papatya, örük vb ekmek çeşitleri 5 tl.

200 gramlık susamlı somun ekmek çeşitleri 6 tl.

200 gramlık yağlı ekmek çeşitleri 12 tl.

100 gramlık çörek, simit, poğaça 6 tl.

100 gramlık tost ve hamburger ekmeği 2.5 tl.

0.70 gramlık lahmacun pişirme 5 tl.

1 adet ev ekmeği pişirme ücreti 4 tl.

ZAM KARARI BAYRAM ÖNCESİNDE ALINMIŞTI

Zam ile ilgili Yenigün Gazetesine açıklamalarda bulunan Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı M. Emin Güngör, zam ile ilgili kararın bayram öncesinde alındığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Artan döviz, akaryakıt fiyatları ile asgari ücretteki artışın girdi maliyetlerine etkisi malumunuz. Ekmeğe zam ile ilgili karar bayram öncesinde alınmıştı. Ancak yapılan istişarelerin ardından bayram sonrasında karar kılındı. Bugünden itibaren maalesef zamlı tarife üzerinden satış yapılacak. TMO’dan 325 liraya aldığımız bir torba unun fiyatı 500 liraya yükselmiş, akaryakıt fiyatları, asgari ücret; tüm bu kalemler maliyetlerimizi ciddi anlamda etkiliyor. Şu andaki fiyatlar ne bizim ne de fırın çalışanlarının taleplerine karşılık değil ama vatandaşın da alım gücünü düşünerek geçici olarak yeni fiyatlarımızı kabul etmiş durumdayız. ”

Kaynak: Yenigün Haber

Diyarbakır’da ekmeğe zam geldi. Diyarbakır ekmek fiyatları!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!