Diyarbakır’da Eylem Yapan Fırıncıların Talebi Kabul Edildi

featured

Diyarbakır’da, düşük yevmiye ve sigortasız çalıştırılmaya karşı çıkan, ve iki kez iş bırakan fırın işçilerinin eylemi sonuç verdi. İşçilerin ücretine yüzde 80-90 aralığında zam yapıldığı öğrenildi. Diğer yandan Diyarbakır Fırıncılar Odası’nın da valilikten ekmeğe zam talebinde bulunduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır‘da düşük ücret ve sigortasız çalıştırılmaya karşı iş bırakan Diyarbakırlı fırın işçilerinin eylemi olumlu sonuç verdi. İş bırakan fırın işçilerinin yevmiyelerine yüzde 80-90 aralığında zam geldi. Fırın işçileri adına birçok kez açıklamalar yapan fırın işçisi Nihat Güneş, fırın işçilerinin iş bırakma eylemi sonrası Diyarbakır’da ustaların yevmiyelerinde artış olduğunu söyleyerek “Eylemimizin ardından yüzde 80-90 oranında yevmiyeler iyileşti” açıklaması yaptı.

Yevmiyelerde talebin üstünde bir artış gerçekleşti

Ücretlere yetkililerce taleplerinin üstünde zam yapıldığını ifade eden Fırın işçisi Güneş, nedeninin de dernek çatısı altında örgütlenme çalışmalarının olduğunu ve bunun önüne geçmek için yapıldığını aktardı. Güneş, “İşverenler sırf işçiler bize katılmasınlar diye yevmiyeleri istediğimiz seviyenin de üstüne çıkardılar. Biz 400-450 TL yevmiye istemiştik ama onlar ise 500 ve üzerinde bir yevmiye ücreti verdiler. Ayrıca en son yaptığımız toplantıya Bağlar’dan kimse katılmasın diye kooperatifleştiler, fiyatlarını düzelttiler. Bütün işverenler aralarında anlaşma yaparak personellerinin yevmiyelerini yükseltmelerine rağmen en son yapmış olduğumuz toplantıya katılım olmasın diye yevmiyelere 30 lira daha zam yaptılar” dedi.

Ekmeğe de zam talebi

Diyarbakır Fırıncılar Odası ile görüştüklerini belirten Güneş, ekmek fiyatına da zam taleplerinin olduğunu öğrendiklerini söyledi. Güneş “Başkanımız, bizim istediğimiz şartları bizden daha açıklayıcı bir şekilde hazırlamıştı. İşverenlerin ise bu koşulları kabul etmediğini, kendilerini kurtarmadığını açıkça ifade etti. Başkan Valilikten ekmek fiyatları için yeni rayiç istediğini de belirtti. Başkan, Valilikten 10 lira rayiç isteğine karşı 8 lira rayiç verildiğini söyledi. Başkan, Valilik görüşmesinde işçilerin taleplerinin yerine getirilmesi için ekmeğin fiyatının 10 liraya çıkarılması gerektiğini belirtiyor. Vali Bey ise en son 8 lira rayiç verebileceğini söylemiş” dedi..

İşçiler dernek çatısı altında örgütlenecek

Düşük yevmiye, sigortasız ve tatilsiz çalışmaya karşı iş bırakan fırın işçileri artık dernekleşiyor. Fırın işçileri 31 Ocak 2023 tarihinde Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde yapacakları kurultayda fırın ustalarının dernekleşme faaliyetini, mücadele programını ve yol haritası hakkında konuşacak.

Diyarbakır’da Eylem Yapan Fırıncıların Talebi Kabul Edildi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!