Diyarbakır’da Gaffar Okkan ve 5 Polis Memuru Törenle Anıldı.

featured

Diyarbakır‘da 22 yıl önce hain silahlı saldırı sonucunda katledilen İl Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve 5 polis memuru için anma töreni düzenlendi.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğünce, 24 Ocak 2001’de Diyarbakır‘ın şehitlik semtinde şehit edilen A. Gaffar Okkan ile polis memurları  Sabri Kün, Mehmet Sepetçi, Mehmet Kamalı, Atilla Durmuş ve Selahattin Baysoy adına hain saldırının gerçekleştirildiği merkez Yenişehir ilçesi Sezai Karakoç Bulvarı‘nda düzenlenen törende Kur’an-ı Kerim okundu, Dualar edildi.

Törene katılan gaziler, polis memurları ve vatandaşlar, Şehitlik Anıtı’na karanfil bıraktı. Bazı binaların balkonlarına ve camlarına Okkan’ın fotoğrafları asıldı.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, törende yaptığı uzun konuşmada, 22 yıl önce hain bir saldırı sonucu şehit düşen Okkan ve silah arkadaşlarının şehadet mertebesine ulaştıkları bu noktada anmak için burada bir araya geldiklerini söyledi.

Sakarya‘nın has evladı ve Diyarbakır‘ın Gaffar babasının, 24 Ocak 2001’e kadar vatan ve millet aşkıyla yürüttüğü mesleğinde pek çok başarıya imza attığını aktaran Kaya, şu sözleri ile devam etti..

Ali Gaffar Okkan Diyarbakır’ımızın huzuru ve güvenliği için halkla el ele, gönül gönüle eşsiz çalışmalarda bulunmuştur. Bu gayretleri neticesidir ki vatandaş devlet dayanışmasının en güzide örneği Diyarbakır‘ımızda sergilenmiştir. Burada görev yaptığım süre içerisinde halkımızın şehit emniyet müdürümüz ve şehit meslektaş arkadaşlarımızın hatırasına sergilemiş olduğu vefayı her fırsatta müşahede etmekteyim.

Emniyet müdürümüz ve meslektaşlarımızı şehit edenler bu kadim topraklar üzerine kin ve nefret tohumlarını serpmek istemişlerdir. Ancak bu emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklardır. dedi..

Gaffar Okkan‘ın haince katledilmesinden sonra doğan yüzlerce çocuğa Ali Gaffar isminin verilmesinin gönül bağlılığının bir göstergesi olduğunu ifade eden Fatih Kaya, şöyle devam etti:

“Bizler de şehitlerimizin kurduğu kardeşlik köprüsünü takip ederek, halkımızın sevgi ve destekleriyle görevimizi ifa etme bilincindeyiz. Merhum Emniyet Müdürümüzün doğduğu ve şehit düştüğü kentlerde görev yapmak benim için ayrı bir onur meselesidir. Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Ali Gaffar Okkan ve silah arkadaşlarıyla ülkemizin bekası ve milletimizin can, mal, namusunu korumak için canını severek feda eden tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize şükranlarımı iletiyorum.” açıklamasını yaptı.

Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem yaptığı açıklamada  her yıl Sakarya‘nın Hendek ilçesine Diyarbakır‘dan kabri başına ziyarete gelenlere şükranlarını sunduklarını belirtti.

Diyarbakır’da Gaffar Okkan ve 5 Polis Memuru Törenle Anıldı.
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!