Diyarbakır’da Gece İlaçlama Çalışmaları Başladı

featured

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ergin (uçkun) vektörle mücadele yöntemlerinden biri olan ULV (gece ilaçlaması) çalışmalarına başladı.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, karasinek, sivrisinek, yakarca (tatarcık), kene ve benzeri zararlı haşere popülasyonlarının insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde kontrol altına alınması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

17 ilçede 306 kişilik personel, 60 araçla yapılan çalışmalara ek olarak ergin (uçkun) vektörle mücadele yöntemlerinden biri olan ULV (gece ilaçlaması) çalışmasına da start verildi.

Karasinek popülâsyonuna karşı günün erken saatlerinde, sivrisineklere ve tatarcıklara karşı gündüz dinlenme ve barınma alanlarında sırt pülverizatörleri, sırt atomizörü ve holder cihazlarıyla ilaçlama yapan uzman ekipler, akşam saatlerinde ise günbatımından sonra ULV soğuk sisleme cihazları ile mücadele ediyor.

Alanlar periyodik olarak ilaçlanıyor

DBB Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, ilaçlama çalışmaları kapsamında sivrisinek larvalarına karşı, zararlının biyolojik yaşam evrelerini göz önünde tutuyor.

Bu kapsamda; göl, havuz, gölet, sazlık alanlar, kanalizasyon, bataklıklar, birikinti sular, fosseptikler, bodrum suları, süs havuzları gibi üreme alanlarında, belli periyotlarla kontrollerden geçiriyor. Ekiplerin yaptığı uygulamalarla zararlıların üremesinin engellenmesi hedefleniyor.

Diyarbakır’da Gece İlaçlama Çalışmaları Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!