Diyarbakır’da geçici personel alımına rekor başvuru!

featured

Diyarbakır’da 9 aylık geçici işe bin 400 işçi alımı için gelen başvuru sayısı maalesef işsizliğin boyutunu da gözler önüne serdi.

Diyarbakır’da İŞKUR ile 17 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokol uyarınca afet durumlarının etkilerinin hafifletilmesi ve kamu hizmetlerine destek sağlamak amacıyla toplum yararına destek programı kapsamında 11 Eylül 2023 ile 10 Haziran 2024 tarihlerini kapsayacak şekilde bin 400 kişilik personel alımıyla ilgili duyuru yapıldı.

9 AYLIK GEÇİCİ İŞE 19 BİN BAŞVURU YAPILDI

9 aylık iş için 3 günde 19 bin vatandaş başvuru yaparken başvurular 29 Ağustos mesai bitiminde sona erdi. Başvuruların sistem üzerinden yapılması veya Alo 170 iletişim hattından yapılması istendi, sistemde yaşanan yoğunluk işsizliğin ne denli yüksek boyutlarda olduğunu da göstermiş oldu.

Adayların 5 Eylül’de elektronik noter kurasıyla belirleneceği ve 11 Eylül’de iş başı yapacakları bildirildi. Geçici iş olmasına rağmen konulan şartlar ve getirilen kriterler pes dedirtti.

“DAHA ÖNCE ÇALIŞMAMIŞ OLMA” ŞARTI ARANIYOR

 

Adayların ayrıca geçmişe dayalı İŞKUR kaydı olmaması ve daha önce 9 aydan fazla çalışmış vatandaşların personel alımına başvuru yapamayacakları, öğrenci olmamaları, herhangi bir işyerinde SGK kayıtlarının olmaması da aranan şartlar arasında yer aldı.

Adrese Dayalı Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine göre aynı adreste yaşayan bireylerin, asgari ücret komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin 1,5 katını aşmaları durumunda Toplum Yararına Programına katılamayacakları duyuruldu.

Kuyruk ve izdiham gibi görüntülerin önüne geçebilmek için başvuruları online olarak kabul eden İŞKUR sistemdeki yoğunluk üzerine çok sayıda başvuru sahibinin, aile bireyleriyle birden fazla başvuru yaparak şansını denediği öğrenildi.

KAYNAK: SÖZCÜ

Diyarbakır’da geçici personel alımına rekor başvuru!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!