Diyarbakır’da Görev Yapmıştı! Korgeneral Hasan Kundakçı Hayatını Kaybetti

featured

1993-95 yıllarında Diyarbakır Jandarma Asayiş Bölge Komutanı olarak görev yapan Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı’nın hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kundakçı’nın tansiyon düşüklüğü şikayetiyle gittiği Kavacık’taki özel bir hastanede saat 12.35 saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenildi. Selimiye Camii’nde çarşamba günü düzenlenecek törenin ardından Kundakçı’nın Zincirlikuyu Mezarlığında defni sağlanacak..

LİCE OLAYLARINDA DİYARBAKIR’DA GÖREV YAPTI!

22 Ekim 1993’te Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesiyle beraber başlayan olaylarda Hasan Kundakçı, Diyarbakır Jandarma Asayiş Komutanı olan Korgeneral Hasan Kundakçı ve yardımcısı, Tümgeneral İlker Başbuğ ise yardımcısıydı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptığı sırada 14 Ağustos 1996 günü Rum gösterici Solomos Solomou’nun bayrak direğine tırmanırken vurulup öldürülmesiyle Kıbrıs Rum Kesimi’nin başvurusu üzerine Interpol tarafından hakkında kırmızı bülten çıkarıldı. 1996’da görev süresi 1 yıl uzatıldı ve 1997 yılında emekli oldu. Kundakçı, 2017 yılında Vatan Partisi’ne katıldı. Kundakçı, 85 yaşındaydı.

RUM VATANDAŞI İÇİN VUR EMRİ

Hasan Kundakçı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptığı yıllarda 14 Ağustos 1996 tarihindeki protestolar sırasında Türk bayrağını indirmeye çalışan bir Rum vatandaşı için vur emri vermişti.

27 YIL YURTDIŞINA ÇIKMADI

Bu gelişmenin ardından Kıbrıs Rum Kesimi’nin başvurusu üzerine Kundakçı hakkında yakalanması ve tutuklanması için Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarılmıştı. Hasan Kundakçı bu nedenle 27 yıldır yurtdışına çıkmadı.

Hasan Kundakçı, bu konuyla ilgili “Bayrak indirilirse biz orada duramayız. Bayrağı indirilmiş bir komutan olarak anılmaktansa, yurtdışına çıkamayan komutan olarak bilinmeyi tercih ediyorum” açıklamasını yapmıştı..

Diyarbakır’da Görev Yapmıştı! Korgeneral Hasan Kundakçı Hayatını Kaybetti
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!