Diyarbakır’da ‘hayali öğrenci’ vurgunu iddiası!

featured

Diyarbakır Yenişehir ilçesi Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin pansiyonunda kalmadıkları halde 129 öğrencinin pansiyon kaydı yapılarak, öğrencilerin günlük masrafları için gönderilen on binlerce TL vurgun yapıldığı iddia ediliyor.. Vurgunun tam olarak ne zamandan beri sürdüğü henüz tespit edilemezken, olay bir öğretmenin fark etmesiyle ortaya çıktı. M.A’da yer alan habere göre devamsızlık çizelgesinde kaydı bulunan öğrencilerin sürekli devamsız görünmesi üzerine vurgun fark edildi.

Yapılan para vurgununa ilişkin bu yılın Ocak ayının 12’sinde tutanak tutulduğu öğrenildi. Müdür Başyardımcısı C.T., Müdür Yardımcısı İ.Y. ile Bilgisayar Teknisyeni K.K. tarafından tutulan tutanakta, “12/10/2022 tarihinde e-okula, pansiyon günlük devamsızlık çizelgesi girerken bilgim dışında pansiyona 129 öğrencinin e-okul pansiyon sistemine kayıt edildiğini gördüm. İş bu tutanak tarafımızca imza altına alınmıştır. 12/01/2022″ ifadelerine yer verildi..

Kayıt silinmedi ailenin sosyal yardımı kesildi iddiası!

Olayın ortaya çıkmasıyla bazı öğrenci velilerinin kaydın silinmesi için 6 Eylül 2021’de ise başvuru yaptığı belgelendi. Kaydın silinmesini isteyen 13 öğrencinin pansiyon kaydının silinmediği tespit edildi. Sosyal yardım alan ancak kendisinden habersiz şekilde kızı pansiyona kaydedilen velilerden Hatice C.’nin sosyal yardımı kesildi. Aldığı sosyal yardımın kesildiğini öğrenen Hatice C., kızı H.C.’nin kaydının silinmesi için Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne verdiği dilekçede, “H.C.’nin velisiyim. Haberimiz olmadan çocuğumu pansiyona kayıt etmişlerdir. Yardım param kesilmiştir. Çocuğum pansiyonda kalmamaktadır. Kaydının silinmesini arz ederim” diye kaydetti. Olayla ilgili 2 müfettiş görevlendirildi..

Diyarbakır’da ‘hayali öğrenci’ vurgunu iddiası!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!