Diyarbakır’da İnşaat İşçileri Yevmiye Eylemi Yaptı..

featured

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde toplanarak bir araya gelen inşaat işçileri, artan maliyetler karşısında yevmilerinin düşük olduğunu söyleyerek eylem yaptı.

İşçiler, herhangi bir sosyal haklarının olmadığını hatırlatarak günlük yevmiyelerini 500 TL olarak belirlediklerini, bu ücret altında çalışmayacaklarını duyurdu.

ARTIK ZAMLARA YETİŞEMİYORUZ

İşçiler adına basın açıklamasını Mehmet Salih Çiftçi okudu. Çiftçinin açıklamaları ise şöyle;

Aldıkları yevmiyenin kendilerini geçindirmediğini söyleyen Çiftçi, “Hiç kimse eskisi gibi evini rahat bir şekilde geçindiremiyor. Art arda gelen zamlara artık yetiştiremiyoruz. Türkiye‘de oksulluk sınırı 25 milyonu aşmış durumda ve şu an açlık sınırın altında yevmiye ile çalışan inşaat emekçisi arkadaşlarımız var. Asgari ücret bile 8 bin 500 TL olmuş ve biz asgari ücretin altında çalışıyoruz” dedi.

SOSYAL HAKLARIMIZ YOK

Herhangi bir sosyal haklarının olmadığını söyleyen Çiftçi, içerisinde bulundukları sektörün risk boyutuna dikkat çekerek, “Herhangi bir ücretli izin, istirahat ve sosyal hakkımız bulunmamaktadır. İnşaat koşullarında en riskli ve ağır iş biz inşaatçı arkadaşlarımızındır. Verilere göre dünyada her 15 saniyede bir çalışan kişi, iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olarak hayatını kaybetmekte, her 15 saniyede 153 çalışan iş kazası geçirmektedir” açıklamalarında bulundu..

MADENCİLERE SUNULAN HAK BİZELERE DE SUNULSUN

Her gün 4 işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini söyleyen Çiftçi, taleplerine ilişkin “İş kaybı gücü ve yıpranma payının verilmesi, madencilere sunulan hakkın bizlere de sunulması, erken emeklilik hakkının bizlere tanınmasını istiyoruz” dedi.

KONUT FİYATLARI AÇIKLAMASI

Diyarbakır’da geçen sene konutların 600-800 bin iken bugün 2 milyonun üzerinde fiyat biçildiğini sözlerine ekleyen Çiftçi, yevmiye ücretleri konusunda aldıkları kararı şöyle dile getirdi: “Diyarbakır için geçerli olan şu anki tavan fiyatımız 500 TL, şehir dışında 750 TL’dir. Bundan sonra her asgari zam açıklamasında yevmiyeler asgari ücretin 2 katı olarak belirlenecektir. Bu Diyarbakır için geçerli olacaktır, işveren arkadaşlara duyurulur. Talep ettiğimiz ücreti alana dek meslektaşlarımızın 10 gün çalışmamasını talep ediyoruz.” dedi.

Diyarbakır’da İnşaat İşçileri Yevmiye Eylemi Yaptı..
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!