Diyarbakır’da kira ödemek için artık kredi çekiliyor!

featured

Diyarbakır’da deprem ve ekonomik krizin etkisiyle ev kiraları yükseldi. Emlakçılar, kira ödemek için kredi çeken ailelerin olduğunu belirtti..

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihinde meydana gelen depremler ve derinleşen ekonomik kriz sebebiyle ev kiralarındaki artış devam ediyor. Kira artışına yüzde 25 sınırlama düzenlenmesi 1 Temmuz’a kadar uzatılsa da ev sahipleri bu düzenlemeye uymuyor. Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde daha önce 2 ve 3 bin arasında değişen kira fiyatları 7-8 bine; 5 ila 7 bin arasında olan kira fiyatları ise 10 ila 15 bine kadar çıktı. Kiralar, Bağlar ilçesinde 5 ila 12 bin; Sur ilçesinde 2 ila 20 bin; Yenişehir ilçesinde 6 ila 15 bin; Kayapınar ilçesinde ise 6 bin ila 22 bin lira arasında değişiyor.

DEPREM VE EKONOMİ ETKİSİ


Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, merkez Yenişehir ilçesi Ofis semtinde emlakçılık yapan Mehmet Dalbal, özellikle deprem sonrası kira fiyatlarında ciddi artışların yaşandığını söyledi. Artışların sadece depremlerle alakalı olmadığına dikkati çeken Dalbal, “Enflasyondaki artış ve arz-talep de kiralarda artışı belirliyor. Ev sahipleri evine 10 bin TL istiyor. Ancak talep olmadıktan sonra fiyat düşer. Ancak insanların ev ihtiyacı oluyor. Ya satın almak ya da kiralamak zorundalar” ifadelerini kullandı.

DEPREM SONRASI KİRALAR 3 KAT ARTTI


12 yıldır emlakçılık işi yapan Şirin Erden, yaşanan deprem sonrası 5 bin lira olan kiranın ikiye katlandığını aktardı. Erden, “Kooperatifler Mahallesi’nde (Ofis semtinde) daha önce en iyi daireyi 3 bin TL’ye verirken, şuan en kötü daireler 7 bin TL. Kira fiyatları depremden son 2-3’e katlandı. Asgari ücretle çalışan insanlar 7-8 bin lirayı kiraya verse ve faturaları da eklersek, bu insanlar nasıl geçinecek? Çok kötü bir durum” dedi.

Serbest piyasanın önüne acilen geçilmesi gerektiğini ifade eden Erden, “Ev sahipleri, kiralar ödenmediğinde farklı sebepler öne sürerek, kiracıları bir şekilde evden çıkarıyor. Daha sonra daha fazla fiyatla tekrar kiralıyor. Önceden dairelerin fiyatlarını emlakçılar belirliyordu. Ancak şimdi ev sahipleri belirliyor. Bu durumda insanları çok zor duruma koyuyor. Bu durumun önüne geçilmesini istiyoruz. Çünkü insanlar artık kirada kalabilmek için kredi çekmek zorunda kalıyor” dedi.

YÜZDE 25’İ KİMSE UYGULAMIYOR

Bir başka emlakçı vatandaş Faik Albal, benzer sorunları sıraladı. Yüzde 25’lik artış uygulamasının uygulanmadığını söyleyen Albal, “Depremden önce en yüksek kira fiyatları 7-8 bin liraydı. Şimdi en düşük kira fiyatları 7-8 bin liradan başlıyor. Depremden sonra yüzde 200-300 fark arttı. Yüksek fiyatlardan kaynaklı insanlar artık kiralık daire bulamıyor. Genel anlamda en düşük kira 8 bin ila 10 bin lira arasında. En yüksek kiralar ise 20 bin lira ile 25 bin lira arasındadır” diye konuştu.

Diyarbakır’da kira ödemek için artık kredi çekiliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!