Diyarbakır’da Kolonu Patlayan Binanın Yıkımına Başlandı

featured

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır‘da 400 ağır hasarlı binanın yıkım çalışmaları devam ediyor. 6-7 kolonu patlayan 9 katlı binanın yıkımı esnasında alt katından yükselen dumanlar paniğe sebep olurken, yangını çıkaran şüpheli şahıs yakalanarak karakola götürüldü. İşte Detaylar..

Kahramanmaraş’taki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği kentlerden olan Diyarbakır’da Valilik, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlık ve ilçe belediyeleri koordinasyonu çerçevesinde depremde çöken ve acil yıkım kararı verilen binaların yıkım ile hafriyat kaldırma çalışmaları sürüyor. Şimdiye kadar acil yıkım kararı verilen 57 binada çalışmalar tamamlanırken, ağır hasarlı yapıların yıkımı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına (YİKOB) devredildi. Merkez Kayapınar, Bağlar, Yenişehir ve Sur ilçelerindeki bin 277 ağır hasarlı binadan itiraz bulunmayan 400’ünün yıkılması için ihale gerçekleştirildi. Kalan 877 binanın yıkımı için de itiraz sürecinin ardından ihaleye çıkılacak. İhale işlemlerinin tamamlanmasının ardından toplam bin 277 ağır hasarlı binanın yıkım çalışmalarının 3 ayda tamamlanması planlanıyor.

Merkez Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi 230. Sokak’ta depremde 6-7 kolonu patlayan 9 katlı apartman için yıkım kararı çıkmasıyla sabah saatlerinde ekipler bariyerleri yerleştirip kontrollü yıkı çalışmalarına başladı. Çevrede toplanan vatandaşlar ise yıkımı cep telefonları ile kaydetti. Yıkım esnasında binanın altından çıkan dumanlar paniğe sebep oldu. İddiaya göre bir şahıs, yıkımı yapılan binaya arka tarafından girip içeride bulunan bez parçalarını ateşe verdi. İtfaiye ekipleri tazyikli suyla yangına müdahale ederken, şüpheli polis tarafından gözaltına alınarak karakola götürüldü.

Diyarbakır’da Kolonu Patlayan Binanın Yıkımına Başlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!