Diyarbakır’da Kudüs mitinginden ortak mesaj: Müslümanlar birlik olmalıdır

Diyarbakır'da Kudüs mitinginden ortak mesaj: Müslümanlar birlik olmalıdır

​DİYARBAKIR ONLİNETürkiye‘nin farklı şehirlerinden Diyarbakır‘daki “Kudüs Bizimdir” mitingine gelen katılımcılar, işgalci israile karşı tek yürek ve tek yumruk olunması gerektiğini belirtti.

Gaziantep‘ten Diyarbakır’a gelerek mitinge katılan Müslüm Yılmaz, Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün Müslümanların haremi ve namusu olduğuna vurgu yaparak, “Müslümanlar göz yumarsa Amerika ve israil kudurur. Onun için karınca misali gönlümüz ve kalbimizle buraya geldik, sonuna kadar destekliyoruz. Kudüs, Hazreti Davut ve Süleyman’ın emanetidir. Mescid-i Aksa Müslümanlarındır, Müslümanların kalacaktır.” dedi.

Müslümanların bu etkinliğe katılarak vermek istedikleri mesajı net bir şekilde belli ettiklerinin altını çizen Zeynep Güneş, “Buradan vereceğimiz bu büyük mesajında onlara çok güzel bir şekilde ulaşacağını düşünüyorum. Onları hiçbir şekilde tanımıyor, anlaşmalarını kabul etmiyoruz. Çünkü Kudüs bizimdir ve onlara vermeye de niyetimiz yok.” ifadelerini kullandı.

“Arap liderleri ABD’ye destek vermeselerdi Kudüs bu durumda olmazdı”

Kudüs’ün çektiği sıkıntıların baş müsebbibinin Arap liderleri olduğunu söyleyen Ferda Korhan, “Kudüs’ün şu anda bu halde olmasının asıl sebebi kesinlikle Müslümanlardır. Eğer Müslümanlar birlik ve beraberlik içerisinde olmayı başarabilselerdi sloganlarımızda belirttiğimiz ‘Kudüs Müslümanların başkentidir’ söylemini gerçekleştirmiş olacaktık. Başta Arap liderleri olmak üzere ABD’ye destek vermeselerdi, israilin uşaklığını yapmasalardı Kudüs bu durumda olmazdı. Kudüs’ü tümden kaybetmeden bir an önce uyanmamız, mitinglerde olduğu gibi coşkuyla Kudüs sokaklarında da olmamız ve bu şekilde Mescid-i Aksa’ya yürüyebilmemiz lazım.” diye belirtti.

Mitinge katılım amacını belirten Batmanlı Adnan Tekin dua çağrısında bulunarak şunları söyledi:

“Dinimizin ilk kıblesi ve şu anda baskılar altında ve özgürlüğünü kaybetmek üzere olduğundan dolayı buraya geldik. Buraya geldikleri için Allah tüm Müslümanlardan razı olsun. Herkes ilk kıblemiz için dua etsin. Rabbim zalimlerin boyunlarını kırsın.”

“Hepimiz küfre karşı birleşmeliyiz”

Etkinliğe Batman’dan ailece katıldıklarını belirten İsmail Şahin, “Kudüs’e destek vermek için geldik. Kudüs’ün sahipsiz olmadığını İstasyon Meydanında dile getiriyoruz. Kudüs’ün özgürleşmesi için bütün Müslümanların tek yürek olması lazım. Hepimiz küfre karşı birleşmeliyiz. Tek bir ağızdan tepkimizi ortaya koymalıyız.” dedi.

Kafirlerin ve zalimlerin zulmünü haykırmak için Muş’tan katılım sağladığını ifade eden Halit Yonat, “Yahudi ve zalimlere sesimizi yükseltmek için meydanlardayız. Amerika ve israil ne yazık ki Ortadoğu’daki bazı İslam ülkelerin ortaklığı ile Müslümanlara zulüm ve baskı uyguluyor. Bizler de Müslümanlar olarak bugün Diyarbakır’a gelerek bu kafirlere karşı burada olduğumuzu hatırlatmak istedik.” ifadelerini kullandı.

“Allah, Kudüs’ün özgürlüğünü bizlere nasip eder inşallah”

Mehmet Tarhan ise, “Benim evim Eskişehir’de. Muş’a misafirliğe gitmiştim. Buradan Kudüs mitingi için Diyarbakır’a geldim. Rabbim inşallah bütün Müslümanları birlik beraberlik içerisinde hareket etmesini nasip eder. Rabbim inşallah kafirlerden yardımını esirger, Müslümanların aleyhine yapacakları her işi rabbim inşallah bozar ve ilk kıblemiz olan Kudüs’ün de özgürlüğünü bizlere nasip eder.” temennilerinde bulundu.

Gösterilen duyarlılıktan dolayı organizatörlere teşekkürlerini ileten Adıyamanlı Mehmet Aydın, “Öncelikle bu organizasyonu yapan Peygamberler Sevdalılarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Biraz evvelki konuşmacının deyimiyle Resulullah’ın hayatını yaşayıp yaşatmamız gerekir. Gücümüz yettiğince bu zalim ve barbar israil ile uşaklarını protesto etmeliyiz. Müslümanlar duyarlılığını gösterdiği an, inşallah diğer gücümüzü kullanmayı Allah hepimize nasip etsin. Bu tür durumlarda insanın ruhu ve maneviyatı da uyumamış oluyor. Bu soğukta burada toplanan bilinçli ve şuurlu neyi niçin, nasıl yapması gerektiği bilincinde olan bu topluma da Allah yardım etsin.” dedi. (Ramazan Zeren, Cihat Altun-İLKHA)

Diyarbakır’da Kudüs mitinginden ortak mesaj: Müslümanlar birlik olmalıdır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!