Diyarbakır’da Maskesiz Dışarı Çıkmayın Uyarısı

featured

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıklarında görevli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Günlük yaşamı olumsuz etkileyen toz taşınımı nedeniyle tozlu havalara özellikle bronşit, astım ve alerjisi olan hastalar ile yaşlı vatandaşların dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti ve uyarılarda bulundu.

İlkbahar ve yaz aylarında Ortadoğu ve Afrika çöllerinden başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Türkiye’yi etkileyen toz fırtınaları önemli sağlık problemlerine yol açıyor. Diyarbakır’da son günlerde etkisini sürdüren toz taşınımı, bronşit, astım, alerji ve koah hastaları ile birlikte yaşlıları olumsuz yönden etkilemeye başladı.

Maskesiz Dışarı Çıkmayın Uyarısı

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, fırtınanın içinde bulunan toz zerreciklerinin ve toz partiküllerinin ağız ve burun yoluyla akciğere girerek nefes darlığı oluşturacağına ve ölümle sonuçlanabileceğini söyledi.

Toz fırtınasının ilkbahar ve yaz aylarında belirgin bir şekilde kendini gösterdiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gösterdiğini ifade eden Şenyiğit, “Toz fırtınaları genellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere ülkemizi etkileyen çok önemli sağlık sorunlarının başındadır. Özellikle Ortadoğu ve Afrika’dan kalkan, alçak basınç sistemine bağlı olarak kalkan tozların rüzgarları ile, bölgemize gelmesi suretiyle bazen birkaç gün bazen de 1-2 hafta kadar süre ve sağlığı önemli derecede etkileyen faktördür” açıklamalarında bulundu.

Diyarbakır’da Maskesiz Dışarı Çıkmayın Uyarısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!