Diyarbakır’da minibüsçüler yapılan zamlara yetişemiyor

featured

Diyarbakır’da, ilçeler arası minibüs fiyatları, akaryakıt fiyatlarındaki artış sonrasında 1 yılda 3 kez zamlanması hem minibüs işletmecilerinin hem de yolcuların tepkilerine sebep oldu.

Türkiye’nin en önemli sorunları arasında olan zamların halkın üzerinde etkisi devam ediyor. Artan akaryakıt fiyatları, toplu taşıma araçlarına zam olarak yansıması ulaşım imkanlarını daha da güçlendiriyor. Diyarbakır’da hizmet veren ilçeler arası toplu taşıma araçları, akaryakıt zamları nedeniyle 1 yılda 3 kez zamlandı. Diyarbakır Yenigün Gazetesine değerlendirmede bulunan Çermik Yazıhane Müdürü Aslan Dalkılıç, zamların hızına yetişemediklerini ifade ederek, “Fiyatlarımız Diyarbakır’dan Çermik’e şu ana kadar 50 liraydı bu fiyatı şu an 70 lira yaptık. Mazot fiyatlarının artması sonrası bu zam geldi. Sadece bizi değil her şeye zam getirtiyor bu zam.

Şu an motorinin fiyatı 42 liradan 38 liraya düştü fakat bu yeterli değil. Gidiş gelişte toplamda bin liranın üstünde bir fiyat biçiyor bize aldığımız müşteri sayısı ile maalesef bu parayı çıkartamıyoruz. Bazen dolmuşlarımız boş bile gidiyor. Motorinin şu an en fazla 20 lira olması gerekiyor. Bizler de her zaman zam yapmak istemiyoruz fakat şoförü kurtarmıyor maalesef” dedi.

YOLCULAR DA ZORLANIYOR
Sorunun sadece akaryakıt zamlarından kaynaklanmadığını söyleyen Dalkılıç, “Sadece motorin değil, sanayi fiyatları da bizi zorluyor. Eskiden 200 lira masraf yapardık şimdi 2 bin liranın üstünde gidiyor. Öğrenciler minibüse bindiğinde ücret konusunda zorluk yaşıyor. Bunun çözümü belli düşüş istiyorsak motorinin inmesi gerek.

YOLCULUK YAPMAK LÜKS HALE GELDİ
Her yolculuğunda yeni bir zamla karşı karşıya kaldığını belirten Ahmet Çiftçi ise, şunları söyledi:
“Çok sık seyahat eden biriyim maalesef fiyatlar pahalı ve zorlanıyorum. Her güne yeni zamlarla uyanıyoruz. Bu durumdan açıkçası şikayetçiyiz. Bingöl’den Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan da Siverek’e gidiyorum. Her gidişimde yeni bir zamla karşılaşıyorum. Fiyatların düşmesini talep ediyoruz. Buradan Bingöl’e 160 lira ödüyorum.

ESKİDEN BU FİYATLARLA İSTANBUL’A GİDER GELİRDİK
Yolculuk etmenin bu fiyatlarla zor hale geldiğini söyleyen Mehmet Adil isimli vatandaş ise “Çüngüş’ten mecburen işlerim dolayısı ile geliyorum. gelmek zaten başlı başına zahmet ve fiyatlar yüksek. Buradan Çüngüş’e gitmek için otobüse binmek gerek o da bir tane maalesef. Çermik’e gidip oradan minibüse binmemiz gerekiyor. Çüngüş’e hiçbir otobüs, minibüs servisi yok zaten doğru dürüst. 100 lira falan ücret vermemiz gerek. Eskiden 100 liraya İstanbul’a git gel yapardık o günleri mumla arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da minibüsçüler yapılan zamlara yetişemiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!