Diyarbakır’da o ailelerden çağrı: Bizi sokağa atmayın!

featured

Diyarbakır’da yaklaşık olarak 40 yıldır oturdukları barakalardan atılma korkusu yaşayan çaresiz aileler yetkililere “kış vakti bizleri sokağa atmayın” diye seslendi. Gidecek yerlerinin olmadığını vurgulayan Köşkler Mahallesi sakinleri, “Bu kış vakti çıkarırlarsa hepimiz sokakta kalırız. Burada zaten yaşayanların çoğu yaşlı kadın ve çocuklardır. Bize bir çare bulunsun” dedi.

Diyarbakır’da 1986 yılında sağlık personelleri için tahsis edilen merkez Yenişehir ilçesi Köşkler Mahallesindeki 19 baraka yerine sağlık merkezi yapılacağı ileri sürülerek boşaltılmak isteniyor. Barakada yaşayan mağdur vatandaşlar Yenişehir Belediyesi zabıtaları tarafından yapılan tebligatta 15 gün içinde evlerini boşaltmaları istendi. Geçtiğimiz yıllarda aynı tehlike ile karşı karşıya bırakılan ancak pandemi ve son olarak yaşanan deprem nedeniyle askıya alınan karar sonrası rahat bir nefes alan vatandaşlar, geçtiğimiz günlerde tekrar aynı sorunla karşı karşıya kaldı. Diyarbakır Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Yenişehir Kaymakamlığına toplu olarak yazdıkları dilekçeyle başvuruda bulunan vatandaşlar, kendilerine yardımcı olunmasını talep etti.

Sokakta yaşamak zorunda kalırız

Yetkililere seslenen baraka sakinleri özellikle deprem sonrası büyük konut ve barınma sıkıntısı yaşanan Diyarbakır’da buna bağlı olarak kiraların fahiş düzeylere ulaştığını ve kiralık konut bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini belirterek, böyle bir ortamda ve özellikle kışa girilen bu mevsimde evlerinden çıkarılmaları halinde sokakta yaşamak zorunda kalacaklarını söylediler. Yetkililerin bu durumu göz önünde bulundurarak durumlarını değerlendirmelerini ve kendilerine bu hususta yardımcı olunmasını isteyen vatandaşlar, evleri boşaltmaları için kendilerine okulların kapandığı yaz ayına kadar süre verilmesini talep etti.

Burada oturanların maddi durumu kötü’

Baraka sakinlerinden Ümit Duran adlı vatandaş, bu arazide yaklaşık 19 baraka bulunduğunu belirterek, “Babam il sağlık müdürlüğünde çalışıyordu. Biz uzun zamandır burada oturuyoruz. Bu evlerde yaklaşık 180 kişi barınıyor. Burada oturanların neredeyse tamamının maddi durumu çok kötü. Komşularımın çoğu eşi vefat etmiş yaşlı kadınlar. Eşlerinden kalan 5 bin lira maaşla hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Kimisinin yanında torunu var çocuğu var. Bu insanlar bu imkansızlıkta nereye gidecek nasıl ev bulacak” şeklinde dert yandı.

Diyarbakır’da o ailelerden çağrı: Bizi sokağa atmayın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!