Diyarbakır’da o meyve altın değerinde!

featured

Diyarbakır’da bahçesinde yetişen ağaçtan topladığı meyvenin, eklem ağrılarına ve kireçlenmeye iyi geldiği için toplayıp satışa çıkaran Mehmet Yiğit, “Diyarbakır’da bu meyveyi sadece ben satıyorum” diye konuştu.

Ana vatanı Amerika ve gerçek adı Moraceae olan yalancı portakal, Turunçgil familyasından olup Türkiye’de Gaziantep, İskenderun ve Adana’da yetiştiriliyor. Akdeniz ikliminde yetişen bu meyve halk arasında yalancı portakal, ayı elması ve çeşitli isimlerle anılıyor. Diyarbakır’da yaşayan Mehmet Yiğit, eklemlerde meydana gelen kireçlenme ve ağrılara birebir olduğu düşünülen ayı elmasını, bahçesinden toplayarak kilosunu 70 liradan satıyor.

Diyarbakır’da sadece ben satıyorum

Yalancı portakalın Diyarbakır’da sadece kendi bahçesindeki ağaçta yetiştiğini dile getiren Mehmet Yiğit, “Daha önce Diyarbakır’da bu meyveyi satan görmedim sadece ben satıyorum” dedi ve ekledi;

“Yalancı portakal ve ayı elması olarak bilinen bu meyve ekim ayında olgunlaşıyor. Krem şekline getirilip de kullanılabilir çay halinde de kullanılabilir. Bahçemde bu meyvenin ağacı vardı bende araştırdım şifalı olduğunu gördüm. Eklem ağrılarına ve kireçlenmeye birebir bu meyve. Merhem haline getirmek için suda kaynatıp daha sonra ezilmesi gerekiyor. Bunun faydasını bilip alan çok oluyor, talep çok var ve Diyarbakır’da sadece ben satıyorum, daha önce satan kimseyi görmedim.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Özgür Haber Gazetesi

Diyarbakır’da o meyve altın değerinde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!