Diyarbakır’da Piyasadaki 7 Ton Sahte Altın Ele Geçirildi!

featured

Diyarbakır Sarraflar ve Kuyumcular Odası Başkanı (DİKO) Mehmet Yüksel, diğer şehirlerden gelen ve Diyarbakır‘da üretilip piyasaya sürülen düşük ayarlı altın ile mücadele kapsamında 7 aylık süre zarfında 7 ton sahte düşük ayarlı altının ele geçirildiğini belirtti. İşte açıklamanın tüm detayları..

DİKO Başkanı Mehmet Yüksel, düşük ayarlı altınların piyasadan yüzde 90’ının temizlendiğini belirtti. Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışma yürüttüklerini söyleyen Yüksel, sahte ve düşük ayarlı altının piyasadan kaldırılması için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını aktardı.

Düşük ve sahte ayarlı altının kent esnafı mağduriyet oluşturduğunu söyleyen Yüksel, “Seçim çalışmalarımızı yaparken özellikle sektörümüzün bir parçası olduğumuz için kendimizi sorumlu hissettik. Buna dayanarak da yola çıktık. Biz esnafımızı gezerken sıkıntılarımıza artık bir çözüm bulmak amaçlı yola çıktık. Çok sıkıntılarımız var. Özellikle kabullenilmeyen düşük ayarlı altınlar çok. Maalesef Türkiye’de bazı illerimizde var.

Ama Diyarbakır bu durumu biraz aşmış durumda. Bu büyük bir sıkıntıydı. Bir esnaf olarak ben bunu kabullenemedim. Kötü niyetli kişiler bunu kendine beslenme alanı yapmış. Tabii bu yol çetin bir yol. Biz bu mücadeleyi verirken her şeyi göz önüne aldık. Sağ olsunlar uygulamamızı il emniyetimiz ve valiliğimizle beraber yürütmekteyiz. Sahte altın operasyonumuzun yaklaşık olarak yüzde 90’ı başarılı bir şekilde temizlendi, yüzde 10 civarında ise bir takım sorunlar var. Bunları da inşallah halledeceğiz” açıklamasında bulundu.

ELE GEÇİRİLEN SAHTE ALTINLARIN HEPSİ ERİTİLİYOR

7 aylık süre içerisinde 7 ton sahte altınının ele geçirildiğini dikkat çeken Mehmet Yüksel, şunları söyledi:

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beridir sadece yetki sahibi olan darphanelerdir. Cumhuriyet serisi dediğimiz altınlar dışında herhangi bir altının basımı yasaktır. Bunlar da yasadışı işlemlerdir. Ne yazık ki yasadışı ürünler piyasada geziyordu ve ayarları bayağı düşmüştü. 14 ayara kadar düşen cumhuriyet altınları vardı. Bu da normal ayarlı altınla arasında korkunç bir fark olduğunu gösteriyordu. Bu durumda hem esnafımız hem de vatandaşımız oldukça mağdur oluyordu. 7 aydır toplanan sahte altın rakamı, 7 ton. Hakikatten bu rakam korkunç bir rakamdır. Ayda 1 ton sahte altın toplandı. Bu altınlar 22 ayar değil de, 18 ayar, 19 ayardır. Çok şükür bunların çoğunu topladık. Bu ürünleri biz toplayıp direkt eritmeye veriyoruz.” dedi..

SAHTE DÜŞÜK AYARLI ALTINI FARK ETMEK ÇOK ZOR!

Vatandaş ve esnafların sahte düşük ayarlı altını ayırt edemeyeceğini aktaran Başkan Yüksel, “Hiçbir vatandaşımız sahte düşük ayarlı altını ayırt edemez. Çünkü bunlar gerçek altın olarak görünüyor. Ama içerisinde gizli bakır var. Bu altınların ayarında kaçırma bulunuyor. Bundan dolayı vatandaşımız sahte düşük ayarlı altını maalesef fark edemez. Aynı zamanda esnafımız da bu sahte altınların düşük sahte altın olduğunun farkına varamaz. Çoğu meslektaşımız zaten istemeyerek kontrolsüz bir şekilde bu altınları almıştır. Hiçbir esnafımız şimdiye kadar bu konuda başını ağrıtmamış” diye konuştu.

Diyarbakır’da Piyasadaki 7 Ton Sahte Altın Ele Geçirildi!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!