Diyarbakır’da Salgın! Acil Servisler Doldu Taştı..

Diyarbakır'da Salgın! Acil Servisler Doldu Taştı..

Dicle Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Üretim Üyesi Doç. Dr. Kamil Yılmaz Diyarbakır’da Aralık ayı itibariyle influenza salgınının giderek artan sürece girdiklerini açıkladı.

Dr. Kamil Yılmaz bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da Aralık ayı itibariyle influenza salgınının giderek artmaya başladığını söyledi.

BU DÖNEM HASTALIKLARIN PİK YAPTIĞI DÖNEM

Diyarbakır'da Salgın! Acil Servisler Doldu Taştı..

Bunun beklendik bir durum olduğunu ifade eden Dr. Yılmaz, “Ama aynı zamanda diğer viral solunum yolu enfeksiyonlarında kış ayları birlikte kapalı ortamlarda vakit geçirmekle beraber beklenen bir durumla karşı karşıyayız. Evet bu süreçte aralık ayı itibariyle poliklinikler ve acil servise başvurularda giderek artan vaka sayılarımız şu anda oldukça yüksek seviyelere çıktı. Bu Şubat ayının sonu itibariyle Mart ayına doğru giderek de azalmasını beklediğimiz ama bu 3 aylık süreçte de bu hastalıkların pik yaptığı dönem olarak kabul ettiğimiz bir süreçtir.

HİJYEN, İSTİRAHAT VE İYİ BESLENME İYİ GELEBİLİR

Diyarbakır'da Salgın! Acil Servisler Doldu Taştı..

Yurttaşlara sağlıklı olma, hastalıktan korunma yollarıyla ilgili tavsiyeler veren Doç. Dr. Yılmaz, Genel muayenesi yapıldıktan sonra çoğunlukla viral enfeksiyonların ana tedavisi aslında destek ve semptomatik tedavi yani dinlenme ve iyi beslenme bunun dışında önlem olarak asıl bizi daha çok bu toplumsal yayılımın önüne geçecek Covid-19 döneminde aslında kazandığımız iyi bir alışkanlık vardı ama bunu biraz geriye attık. Ayrıca hastalığa yakalanmamak için hassas kişilerin maske takması tavsiye ediliyor.

İNFLUENZA SALGINI NEDİR?

İnfluenza, A, B ve C tipi influenza virüslerinin neden olduğu, burun, boğaz ve akciğerlerin parçası olduğu yaygın bir solunum yolu enfeksiyonudur.

Diyarbakır’da Salgın! Acil Servisler Doldu Taştı..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!