Diyarbakır’da su kullanımı için yasaklar getirildi!

featured

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), kuraklıkla mücadele kapsamında Diyarbakır’da su kullanımı için bazı yasaklar getirdiğini açıkladı. Hortumla ev ve iş yeri önü ve kaldırım yıkama 31 Ağustos tarihine kadar yasaklandı. Kurallara uymayan vatandaşlara idari para cezası uygulanacak.

DİSKİ Genel MüdürlüğüDİSKİ tarafından mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve 40 dereceyi aşan hava sıcaklığından dolayı su kullanımı için bazı yasaklar getirildi. Kent merkezinde, içme suyunda yaşanabilecek kesintilerin önüne geçmek adına 1-31 Ağustos’ta iş yeri önü, kaldırım yıkama ve çevre sulamalarının hortumla yapılma yasaklandı. Diğer yandan DİSKİ tarafından alınan kararla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin zabıta ekiplerince yapılacak tespitler neticesinde kurallara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32’nci maddesi uyarınca 1295 TL idari para cezası uygulayacak. DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, küresel ısınmanın etkisiyle birlikte kuraklık yaşayan illerden biri de Diyarbakır olduğunu ifade ederek, “Diyarbakır’a Dicle Barajı’ndan su tedarik ediyoruz. Günde 300 bin metreküp su arıtıp şehre verme kapasitemiz var. Havaların sıcak olması nedeniyle su tüketimi normal insani tüketimin çok fazla neredeyse iki katına kadar ulaştı. Normal şartlarda kişi başı su tüketimi 140-150 litre. Türkiye ortalaması 190 litre, biz 300’ün üzerinde su tüketmeye başladık. Haberin devamı ⇓

Böyle olunca da arıtma kapasitemizin üzerine çıkmış durumda. İkinci merhale halen devam ediyor, kapasitemizi iki katına çıkarıyoruz ama bu şekilde suyu kullanmak sürdürülebilir değil. Su kullanım kültürümüzü değiştirme açısından her fertten 10 litre gün başına tasarruf rica ediyoruz. 10 litre günde, 1 milyon 45 bin kişiye hesapladığımızda 10 bin metreküp eder. Bir ayda bu kadar suyu tasarruf etmiş olacağız.

Site yöneticileriyle toplantı yaptık, yeşil alanların sulanmasıyla ilgili olarak. Gündüz sulamalarını yasakladık. Çimler ve yeşil alanlar akşam sulanacak diye. Gündüz yapılan sulama buharlaşmayla kayboluyor. Bunu 10 dakikayı geçmeyecek şeklinde sınırladık” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da su kullanımı için yasaklar getirildi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!