Diyarbakır’da Toplu Ulaşıma 11 Körüklü Otobüs Hizmete Girdi

featured

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada etkin, verimli ve konforlu ulaşım hizmetinin vatandaşlara sunulması adına alımı yapılan 11 otobüsü düzenlenen törenle bugün hizmete aldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Doğalgazlı Otobüs dolum tesisinde düzenlenen programda konuşan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, Diyarbakır’a güzel bir hizmeti daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz dedi.

Ulaşımda çok güzel hizmetlere imza atıyoruz

Vatandaşa en iyi hizmeti sunmak için çalıştıklarını söyleyen Vali İhsan Su, şöyle konuştu: “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Valilik olarak vatandaşlarımızın huzur güvenliğinin yanından onların hayatlarını kolaylaştıracak, refah seviyesini artıracak her türlü tedbiri almaya, gerekli bütün yatırımları yapmaya devam ediyoruz. Her sektörde ilimizin gelişmesi, kalkınması, ilerlemesi için tüm arkadaşlarımızla beraber çalışarak bu gayreti sarf ediyoruz. Bunlardan bir tanesi tabii ki ulaşım hizmeti.

Her sektörde hizmetlerimiz durmadan hızla devam ediyor. İşte bu sektörlerden bir tanesi de hepinizin malumu olmak üzere ulaşım sektörü. Ulaşım sektöründe de ilimiz genelinde çok önemli hizmetlere imza atıyoruz.” 2022 yılında ulaşım sektöründe vatandaşların güvenli şekilde yolculuk sağlamaları, trafikte güvenle hareket etmeleri için yollarla ilgili çok ciddi çalışmaları gerçekleştirdiklerini hatırlatan Vali İhsan Su, 1800 kilometre asfalt yolu hizmetine sunduklarını bunun yanında stabilize yol ve kilit parke çalışmalarını gerçekleştirdiklerini kaydetti. Vali Su, yolları güzelleştirip düzeltirken aynı zamanda trafik levha işaretleri, yaya geçidi ile ilgili işaretlemeler, kasisler, diğer trafik işaretlemelerini de gerçekleştirdiklerini aktardı. Vali İhsan Su, ayrıca şunları dile getirdi:

“Bir taraftan da yine taşımayla ilgili de önemli ciddi çalışmaları gerçekleştirdik. Taşıma ile ilgili yani trafikte vatandaşlarımızın daha konforlu, seri, güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlamak, iş yerinden evlerine, evlerinden, iş yerlerine veya ihtiyaç duyduğu bir başka yere gitmeleri konusunda toplu taşıma ile ilgili de çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. Bu meyanda bugün 11 yeni otobüsümüzü hizmete alıyoruz. Bu otobüslerimiz bir otobüsümüzle 117 ayakta, 36 oturan olmak üzere 153 yolcuyu taşıyan biliyoruz. Bir seferde bu otobüslerimizde 1683 vatandaşımızı taşımış olacağız.”

Diyarbakır’da otobüslere kredi kartı, abonman kartı ile biniş kolaylığı!

Ulaşımda birçok kolaylığı hayata geçirdiklerini söyleyen Vali İhsan Su, konuşmasına şöyle devam etti:

“Şehir içinde çalışan 300 adet yolcu minibüsüne 5100 koltuk kapasiteli 100 adet daha ilave yaparak alternatif diyarbakır toplu taşıma hizmetini de gerçekleştirdik. Böylece ilimizde tek seferde 3383 kişi taşınabilecek şekilde kapasiteyi arttırdık. Yeni otobüslerimiz son derece konforlu her bir otobüsümüz yolcunun resmini gösterme, sesli, anons, yolcu bilgilendirme, ekran desteği, qr kod okuma, temassız biniş ve kredi kartı veya abonman kartı ile biniş gibi kolaylıklar da sağlayacak. Diğer yandan bu yıl dünden itibaren abonman kart sistemine de başladık. Abonman kart sistemiyle de vatandaşlarımız, otobüslerimizden kolayca istifade edebilecek. 120 biniş 120 lira.”

Yolcu kapasitesi 164 bin 683 kişiye yükseldi

Eski araçlarda da yenileme çalışmaları yaptıklarını aktaran Vali İhsan Su, şunları söyledi:

“189 eski toplu taşıma aracımızda bulunan eski tip sürücü kontrol panellerini yeni neslin sürücü kontrol panelleriyle değiştiriyoruz. Halihazırda 34 aracımız yeni nesil sisteme kavuşturuldu. 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren 2223 toplu taşıma aracımız yeni sisteme artık kavuşmuş olacak. Böylelikle Büyükşehir Belediye ve özel halk otobüslerinin ortalama 163 bin olan yolcu taşıma kapasitesi yeni otobüslerimizle beraber 164 bin 683 kişiye yükselmiştir.” dedi. Vali İhsan Su, ulaşım filosuna katılan yeni araçların ilk etapta merkez Kayapınar ilçede 2 hat, Sur’da bir hat, Bismil’de 2 hat, Dicle’de bir hat olmak üzere grup yolu üzerinde bulunan 45 kırsal mahalle sakinlerinin taşınacağı 6 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi. Vali İhsan Su, ayrıca şunları dile getirdi: “Yeni hatlarımızda birlikte günlük toplu taşıma kapasitemiz 180 bine ulaşacak. Hedefimiz hep daha iyisini yapmak, vatandaşlarımızı daha iyi, güzel, konforlu, güvenli seyahat etmelerini sağlamak. Bu amaçla bugün bu otobüslerimiz geldi, ama yeni 10 otobüsümüzün daha parasını verdik, İnşallah onlar da gelecek bu ulaşım filomuzun içine katacağız.” Kentte ulaşımla ilgili konuları çözüme kavuşturduklarını belirten Vali Su, şunları aktardı: “İlimizde taksi plakaları ile ilgili sorunları çözdük. Vatandaşlarımız o konudaki ihtiyaçlarını giderdik. O sorunu da böylelikle çözülmüş oldu. Yani ulaşımda “M” plaka “S” plaka “T” plakalarla ilgili çalışmalarımızı yaptık, yapıyoruz. Böylelikle ilimizde ulaşımla ilgili vatandaşlarımızın karşılaşabileceği sorunların hepsine çözüm noktasında hızla hareket ediyoruz. Her birini teker teker Allah’ın izniyle çözüme kavuşturuyoruz.” dedi.

Biz vatandaşımıza hizmet için buradayız

Vatandaşa en iyi hizmeti sunmanın gayretinde olduklarını vurgulayan Vali İhsan Su, sözlerini şöyle bitirdi: “Vatandaşımıza hizmet için buradayız. Herbirimiz Belediyemiz, Valiliğimiz, Ben başta İl Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak tüm kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, vekillerimiz ile beraber vatandaşlarımızın hizmetinde olmaya devam edecek. Vatandaşımızın mutluluğu, huzuru, rahatı, güveni, sağlığı, afiyeti için bütün kurumlarımızla beraber vatandaşlarımızın bu konudaki daha iyiye daha güzele kavuşması yönündeki çalışmalarımız hızla devam edecek. Ben bu vesileyle bugün hizmete sokacağız bu 11 otobüsün de ilimize, ülkemize, vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” Konuşmanın sonrasında Vali İhsan Su ve beraberindekiler otobüsleri inceledi, teknik personelden bilgi aldı. Programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, daire başkanları ve kurum müdürleri katıldı. Diyarbakır büyükşehir belediyesi otobüs saatleri‘ne ve güzergahlarına buraya tıklayarak detaylıca bakabilirsiniz.

(Yenigün)

Diyarbakır’da Toplu Ulaşıma 11 Körüklü Otobüs Hizmete Girdi
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!