Diyarbakır’da TYP Kapsamında 1.000 İşçi Alımı Yapılacak

featured

Diyarbakır ve ilçelerinde TYP kapsamında istihdam edilmek üzere alımı yapılacak olan 1.000 işçi için başvurular başladı.

İŞKUR Diyarbakır İl Müdürlüğü tarafından, 17 İlçenin Kaymakamlığında TYP kapsamında toplam 1000 işçi alımı için başvurular başladı.

Çalışma süresi ne kadar?

İşçi alımına dair Diyarbakır Valiliği’nden açıklama yapıldı , “Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğünce, 17 İlçe Kaymakamlığımız ile Toplum Yararına Program Yönetmeliğinin Geçici 6. maddesine istinaden toplam 1.000 katılımcı kontenjanı için 15.03.2024 tarihinde başlayıp 13.12.2024 tarihinde sonlanacak şekilde (9 ay süreli) TYP açılacaktır” açıklaması yapıldı.

Diyarbakır Valiliği Açıklama Yaptı

Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğünce, 17 İlçe Kaymakamlığımız ile Toplum Yararına Program Yönetmeliğinin Geçici 6. maddesine istinaden toplam 1.000 katılımcı kontenjanı için 15.03.2024 tarihinde başlayıp 13.12.2024 tarihinde sonlanacak şekilde (9 ay süreli) TYP açılacaktır.

TYP’lere başvurular 06.03.2024 Çarşamba günü başlayıp, 10.03.2024 Pazar günü sona erecek şekilde 5 gün olacaktır.

Başvurular Kuruma gelmeden E-Devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılacaktır.

Seçim Yöntemi: Liste Yöntemi

İlimize bağlı tüm ilçeler nezdinde açılan ve 06.03.2024-10.03.2024 tarihleri arasında başvurusu alınacak TYP’lere 18 yaş üstü vatandaşlarımız başvuru yapabilecek ve erkek başvuru sahipleri için 35 yaşını doldurma koşulu aranmayacaktır.

TYP yönetmeliğinin 8. Maddesine istinaden yapılacak SGK sorguları esnasında 4/a, 4/c sigortalılığı bulunan, emeklilik kaydı bulunan ve vergi mükellefiyeti bulunan kişiler katılımcı olarak seçilse dahi TYP’den yararlanamaz.

TYP’ye müracaat edenler başvuru süresi içerisinde başvurularını iptal edebilecektir. İptal işlemi kişinin internet üzerinden sisteme kendi şifresiyle girmesi ile mümkün olacaktır.
TYP Yönetmeliğinin 8/d maddesi gereği; açık öğretim öğrencileri hariç, öğrenciler TYP’lere katılımcı olarak seçilemez.

TYP’lere; Adres Kayıt Sisteminde (AKS) aynı hanede oturan kişilerden başvuru şartlarını taşıyan herkes başvuru yapabilecek, hali hazırda devam eden projelerde çalışan hanehalkı da dahil olmak üzere ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir.

Aynı haneden başvuru yapan kişilerin başvuru tarihine en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışması sonucu elde ettikleri gelirler toplamının asgari ücretin 1,5 katını aşması durumunda bu hanede oturanlardan hiçbiri TYP’ye katılamaz.

(Hanehalkının belgelenebilen aylık net geliri 25.503,18 TL’yi aşıyorsa, brüt geliri 30.003,75 TL’yi aşıyorsa)
Teşkil edilen listeler nihai liste olmayıp, Yüklenici (Kaymakamlıklar) ve İŞKUR tarafında gerekli inceleme ve kontrol işlemleri (Adres, SGK sigortalılık, emeklilik ve vergi mükellefiyeti sorguları, Gelir Tespiti, Katılımcı Geçmiş sorguları ve Kursiyer Geçmişleri sorguları) sonrasında listeler kesinleşecektir.

İnceleme işlemleri tamamlanmadan program başlatılmayacaktır. Nihai Listelerin açıklanması için öngörülen tarih, 13 Mart 2024’tür.

Başvurular ne zaman bitecek?

TYP’lere başvurular için 06.03.2024 Çarşamba günü (bugün) başlayıp, 10.03.2024 Pazar günü bitecek.

Başvurular Kuruma gelmeden E-Devlet’ten, ALO 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılacak.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Diyarbakır’da TYP Kapsamında 1.000 İşçi Alımı Yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!