Diyarbakır’da ulaşıma yapılan zamma halktan tepki!

featured

Diyarbakır‘da ulaşıma yapılan zamma tepki gösteren yurttaşlar, “Geçinemiyoruz. Uçurumun kenarındayız, ha düştük ha düşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’da ulaşıma bir zam daha yapıldı. 4 ayda üçüncü kez zam yapılmış oldu. Halk Otobüsleri Kooperatifi ve Şoförler Odası yüzde 50 oranında zam talebinde bulundu. Büyükşehir Belediyesi, buna karşılık yüzde 36 oranında artış yaptı. Son zamla beraber daha önce 6 TL olan minibüs öğrenci ücreti 8 TL’ye, 10 TL olan tam ücret ise 14 liraya yükseldi. Belediye ve halk otobüslerinde ise öğrenci 6 TL, tam ücret ise 10 TL oldu. Kent sakinleri, art arda yapılan zamlara tepkili.

HALK TEPKİLİ

Zamlardan şikayetçi olan Azize Çalış (75), “Biz yine yaşlıyız, gençlere yazık, asgari ücrete çalışıyorlar. Sürekli araç kullanmak zorunda kalıyorlar, yazıktır. Bazen bir şişe su bile alamıyoruz. ” dedi.

GAZETECİ RENÇBER: NE YAPACAĞIZ BİLMİYORUZ

Gazeteci Mahsum Rençber, basın kartı olduğunu ve gün içinde birçok kez otobüse bindiğini aktardı. Rençber, otobüslerin birçok kez dolu olması nedeniyle dolmuşlara binmek zorunda kaldığına işaret etti. Rençber, “Gazeteci olduğumuz için hızlı olmamız gerekiyor. Gelen ilk dolmuşa biniyorum. Şuan 10 lira ama günde birkaç kez bindiğimde 40 lirayı buluyor. Aylık hesapladığınız zaman baya masraflı oluyor. Burada minibüsçüleri suçlamak yanlış olur. Ekonomik kriz mevcut. Şoför parasına mı yetişsin? Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu.

‘EKMEK PARASI BULAMAYANLAR VAR’

Babasından kalan emekli maaşıyla iki hasta çocuğuna bakan Emine Ökter, “Ulaşımın zamlanmasını istemiyoruz. Fakir fukara mahvoldu, bu ne zamdır? Erdoğan ’emeklilere zam yapacağım’ dedi. Hani nerede zam? Ekmek parası bulamayan insanlar var. Kiracılar, kirasını ödeyemiyor. Maaşımın yarısı kredilere gidiyor, kıymetsiz bir meblağ da bana kalıyor.

Diyarbakır’da ulaşıma yapılan zamma halktan tepki!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!