Diyarbakır’da Vatandaşlar Oy Kullanmaya Başladı

featured

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde oy verme işlemleri, Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da saat 08.00’den sonra başladı.

5 yıl süre boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin seçileceği seçim için Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 bin 884 sandık kuruldu.

Diyarbakır‘da da 1 milyon 143 bin 887 seçmen için 17 ilçede 3 bin 675 sandık kurulduğu açıklandı. Merkez Kayapınar ilçesindeki Akşemsettin Ortaokuluna giden vatandaşlar, saat 08.00’i gösterdiği gibi içeri girerek oy kullanma işlemini gerçekleştirdi.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulunduğu iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. İlk Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Diyarbakır’da Vatandaşlar Oy Kullanmaya Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!