Diyarbakır’da Vatandaşlar Oy Kullanmaya Başladı

Diyarbakır’da Vatandaşlar Oy Kullanmaya Başladı
14 Mayıs 2023 12:26 | Son Güncellenme: 14 Mayıs 2023 12:29

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde oy verme işlemleri, Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da saat 08.00’den sonra başladı.

5 yıl süre boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin seçileceği seçim için Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 bin 884 sandık kuruldu.

Diyarbakır‘da da 1 milyon 143 bin 887 seçmen için 17 ilçede 3 bin 675 sandık kurulduğu açıklandı. Merkez Kayapınar ilçesindeki Akşemsettin Ortaokuluna giden vatandaşlar, saat 08.00’i gösterdiği gibi içeri girerek oy kullanma işlemini gerçekleştirdi.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulunduğu iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak. İlk Önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

Diyarbakır'ın yeni nesil dijital medyası Diyarbakır Online'ın profesyonel içerik editörü. Sağlam kaynaklardan edindiği güncel ve son dakika haberleri sizlere ulaştırıyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.