Diyarbakır’da vatandaşların kira çilesi bitmiyor!

featured

Diyarbakır‘da eski ve riskli binalar, 3 bin liradan başlıyor. Kayapınar ilçesinde ise en düşük ücret 15 bin TL. Müstakil evler 30 bin lira.. Diyarbakırlı devletin konuya el atmasını bekliyor. Talepler depremin ardından hızla konut inşası, kiraların dondurulması ve denetim.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Diyarbakır’da konut açığı daha da arttı, kira fiyatları kontrol edilemez hale geldi. Vatandaş şaşkın, devletin acilen müdahale etmesini bekliyor. Eski binaların çok olduğu Bağlar ilçesinde kirası 400-500 lira olan konutlar, 2,5-3 bin liraya kadar çıktı. Yeni lüks sitelerin bulunduğu Kayapınar ilçesinde de 3-5 bin lira olan kiralar 15 bin liradan başlıyor.

‘SANKİ İSTANBUL BOĞAZI..’


Depremden sonra konut sorununun arttığını belirten emekli vatandaşlardan Mahmut Bozbay, “En kaliteli daire 3 bin lira civarındaydı şimdi 15 bin lira oldu. Depremden korkan aileler müstakil evlere çıkmak istiyor, onların kiraları 7-8 bin liradan 30 bin liraya çıktı. Sanki İstanbul Boğazı… Kira ödeyemeyenlere konteyner verilebilir. Devletin acil bir şekilde devreye girmesi lazım, ihtiyaç olan konutlar, TOKİ tarafından hızla tedarik edilmeli, mevcut kira fiyatları dondurulmalı. Vatandaş 7 bin 500 lira emekli maaşı alıyor, 10 bin lira kira istiyorlar. Bu insan nasıl geçinecek.” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 500 ARTIŞ YAŞANDI

Diyarbakır’daki konutların deprem sonrasında ağır hasar aldığını, oluşan konut eksikliği ve fahiş kira sorununa karşı yeni konteyner kent kurulması gerektiğini belirten Abdulkadir Duran da şunları söyledi:

“Kiralar aldı başını gidiyor. TOKİ’nin 2 yıl içinde inşaatları bitirmesi halinde kira sorununun kalkacağını düşünüyorum. Müteahhitlere uygun fiyata arsa sağlanırsa bina yapımı hızlanır, maliyet de düşer, kira sorununun çözümüne de katkı yapar. Benim sitemde 3 bin liraya kiraya verilen ev en son 13 bin 500 liraya kiralandı. Yani yüzde 400-500 civarında bir artış oldu. Ev sahipleri de biraz vicdanlı olsun. Vergi vermemek için küçük bir kısmını banka üzerinden alıyorlar kalanını elden tahsil ediyorlar. Devlet bunu gerekirse tek tek kontrol etmeli veya gelip denetim yapmalı.

DİYARBAKIR FAKİR BÖLGE

Esnaflıkla geçimini yapan Metin Mutlu ise dükkân kirasını ödeyemediğini söyledi: “Kiram bin 500 liradan 6 bin liraya çıktı. Vergisi, elektrik parası var, kurtarmıyor. Sur’da oturuyorum, kirayı 500 liradan 2 bin 500 liraya çıkardılar. Yenişehir ilçesinde kiralar 3 bin liradan 13 bin liraya kadar çıkmış. Asgari ücret alan geçinemiyor. 3-4 çocuğu olan çocuklarını okutamıyor. Diyarbakır zaten fakir bölge, fabrika yok, sanayi yok, millet lokantada günlük 200-250 liraya çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum kiraların arttırılmasına engel olsun.” dedi.

Diyarbakır’da vatandaşların kira çilesi bitmiyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!