Diyarbakır’da yıkılan bina sayısı belli oldu

featured

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Diyarbakır’da ağır hasar alan 5 bin 459 ağır hasarlı binadan 2 bin 738’inin yıkımı bitti. Kalan binaların da yaklaşık 1,5 ay içinde yıkılması hedeflenirken, orta hasarlı binalar için bakanlığın kararı beklendiği bildirildi. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Diyarbakır’da 5 bin 459 ağır hasarlı binadan 2 bin 738’inin yıkımı gerçekleştirildi. Depremde ise 1’i boş 7 bina yıkılırken, 411’inin hayatını kaybettiği, 250 kişide enkaz altından kurtarıldı.

Ağır hasarlı yapıların yıkılması için Diyarbakır Valiliği’ne bağlı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına (YİKOB) devredilen çalışmalar kapsamında kent genelindeki ağır hasarlı binaların yıkım işlemlerine hız verildi.

Diyarbakır’da depremde ağır hasar alan binaların yıkımı ise Valilik, AFAD, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar ve ilçe belediyeleri koordinasyonunda yürütülüyor. Depremlerin ardından boşaltılan ağır hasarlı binaların yıkımı için tedbir için çevresindeki yapıların tahliyesinin ardından uzman ekiplerin gözetimi ve polisin güvenlik önlemi almasıyla iş makineleriyle çalışma yürütülüyor.

Diyarbakır’da yıkılan bina sayısı belli oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!