Diyarbakır’daki Fabrika Mahallesi’nin satış ihalesi yapılacak

featured

Diyarbakır merkez Yenişehir Belediyesi, geçen yıl ihale yoluyla satışa sunduğu ve gelen tepkilerin ardından iptal edilen Dokuzçeltik parseli içinde bulunan Fabrika Mahallesi’nin satış ihalesini yarın yapacak.

Diyarbakır merkez Yenişehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl üzerinde çok sayıda ev ve caminin bulunduğu mahalle büyüklüğündeki araziyi satışa çıkardı. Kamuoyunda oluşan tepkiler sonrası 20 Eylül’de gerçekleşen ihale, katılım olmadığı için iptal edildi. Belediye başkanlığı binasının yanında bulunan ve imarsız yapılaşmaya Fabrika Mahallesi’nde yüzlerce ev, işyeri ve caminin bulunduğu alanın satış ihalesi bugün gerçekleştirilecek. Belediye önündeki yaklaşık 50 bin metrekarelik kısmı satışa çıkarılan alanın toplam büyüklüğü ise yaklaşık 90 bin metrekare. Bu alanın 50 dönümü yapı ve ticari alan, geri kalanı sosyal alan, donatı ve yeşil alandan oluşacak. Belediye, alandaki yapıların alıcı tarafından iki yıl içinde kaldırılmasını ve inşaata başlanmasını istiyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJE ALANI
Satış, 30004 ada 3 parsel, 30004 ada 2 parsel, 30006 ada 2 parsel ve 30007 ada 1 parseli kapsıyor.

Alanda satışa konu edilmeyen kısmın sağlık tesis alanı, anaokulu ve park gibi sosyal donatı alanı olarak değerlendirilmesi düşünülüyor.

Belediye, satış gerekçesini, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile alınan kentsel dönüşüm kararına binaen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Kasım 2021’de alınan ‘Dokuzçeltik Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı‘ kararına dayandırdı.

SATIŞ BEDELİ DÜŞÜRÜLDÜ
Yaklaşık 10 ayın ardından yeniden satışa çıkarılan taşınmazlar belediye tarafından belirlenen önceki ihale bedelinin altında bir fiyatla satışa sunulacak. Satışlar, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35/a maddesine göre kapalı teklif usulü ile ihale edilecek.

Kaynak: Yenigün Haber

Diyarbakır’daki Fabrika Mahallesi’nin satış ihalesi yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!