Diyarbakır’daki Nakliyatçılardan Depremzedelere Darbe!

featured

Diyarbakır’da fırsatçı nakliyat firmaları evlerini taşıyan depremzede vatandaşları hedef aldı, asansör fiyatları yaklaşık 9-10 kata kadar arttı.

Deprem sonrasında fırsatçılık yaparak ev fiyatlarını arttıranların sonrasında taşımacılık sektöründe de fırsatçılar ortaya çıkmaya başladı. Diyarbakır’da evleri hakkında yıkım veya ağır hasar kararı çıkartılan vatandaşlar evlerini taşıma derdine düşmüşken fırsatçı bazı şirketler vatandaşları hedef aldı.

Ev taşımak için kullanılan asansörler yaşanılan deprem öncesinde 600 liradan kiralanırken, fırsatçıların ortaya çıkmasından sonra 5 bin liradan vatandaşlara kiralanmaya çalışılıyor. Depremi fırsat bilerek fiyatlara artış yapan taşımacılara meslektaşları ise tepki gösterdi. Vatandaşlar da bu duruma tepkisiz kalmazken, insanların mecbur olduğunu bilerek böyle yapılmasını yağmacılık olarak adlandırdı.

Bin liraydı şimdi 4 bin liraya çıktı


Apartmanından köyüne göç ettiğini söyleyen Nurettin Taş, “Deprem olduğu için evi köye taşıyoruz. AFAD apartmanda hasar olduğunu söyledi. Evi taşımak için yeğenin arabasını getirdim, çekici asansörü ise 4 bin liraya getirdim. Bin liraydı şimdi 4 bin liraya çıktı” diye konuştu.

Depremden önce 500 lira kurtarıyorken, depremden sonra neden kurtarmıyor

Meslektaşlarının böyle bir şey yapmasının doğru olmadığını söyleyen ev taşıma işi yapan Mikail Şenol, “Depremden önce asansör fiyatları en fazla 500 – 600 liraydı. Depremden sonra fırsatçılık yaparak pahalıya fiyat veriyorlar. Sabah verilen fiyatı akşam tekrar alamıyorsun bu yüzden vatandaş mağdur oluyor. Benim çağrım bütün nakliyecilere, bu vicdansızlığa son vermeleri lazım, devlet yetkilileri de buna bir el atmalı. Şuan asansör ve nakliye beraber maliyeti 3 bin 500 lira oluyor. Şehir içinde taşıması ve asansörü dahil, 5 bin lira oluyor. Asansör fiyatlarında depremden önce 500 lira kurtarıyorken, depremden sonra neden kurtarmıyor” şeklinde konuştu.

Bazıları 6 bin veya 7 bin lira fiyat veriyorlar

Fırsatçıların arttığını belirten ev taşıma işi yapan Seymen Akar kişi ise, “Şuan ki fiyatımız bin liradır, normal zamanda depremden önce de bin liraydı. Bazıları şuan 6 bin veya 7 bin lira fiyat veriyorlar. Fırsatçılık yapıyorlar bizim gibi işlerine bakmıyorlar” diye konuştu.

Ben buradan 15 bin liraya İstanbul’a götürüyorum

Fırsatçıların 15 bin liraya kadar fiyat verdiklerini belirten taşımacı Abdullah Güler, “Bir vatandaş beni aradı, taşıma dahil 3 bin 500 TL olduğunu söyledim. Daha önceden aldığı fiyatta taşıma dahil 15 bin lira fiyat verdiklerini söyledi. Ben buradan 15 bin liraya İstanbul’a götürüyorum. Bütün millet mağdur kalmış. Kimse şehirde bulduğu eve gitmiyor, köye gidiyor veya başka bir yere gidiyor. İnsanlarımıza yazık oluyor” dedi..

Diyarbakır’daki Nakliyatçılardan Depremzedelere Darbe!
Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!