Diyarbakır’daki o parti Şeyh Said ismine karşı çıktı!

featured

Diyarbakır’da yeni yapılacak olan ‘Şeyh Said Bulvarı’nın ismi için tepki çeken bir açıklama yapıldı.

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çevre Yolu ile Elazığ Çevre Yolu’nu birbirine bağlayacak olan Şeyh Said Bulvarı’ndaki çalışmalara dair sosyal medya hesabından görüntüler paylaşılmıştı.

Görüntüler üzerine, “Şeyh Said” ismine yönelik gündemde tartışmalar başlamıştı.

TKP Diyarbakır İl Örgütü konuya dair yaptığı açıklamada 1925’te İstiklal Mahkemesi kararı ile Diyarbakır’da idam edilen Şeyh Said için “Cumhuriyet düşmanı, ağalık ve aşiret yanlısı hilafetçi” sözlerini kullandı.

Çok sayıda kişinin tepki gösterdiği açıklamada, şu ifadeler var:

“Diyarbakır’ın Kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlamak üzere yapılacak yeni yolun isminin Şeyh Sait Bulvarı olacağını duyurdu.

AKP’nin kayyum Belediyesi’nin adını vermeyi düşündüğü kişiyi yakından tanıyalım.

Şeyh Sait, Cumhuriyet’e karşı saltanatı Laikliğe karşı hilafeti savunmuş, bu nedenle de ‘isyan’ etmiştir.

Şeyh Sait Kürtler adına değil, halifelik adına, yurttan kavulmuş saray adına, Vahdettin adına, İngiliz emperyalizmi yararına ‘isyan’ etmiş bir figürdür. Bugün AKP’li kayyumun yeni yapılacak olan yola Şeyh Sait’in ismini vermesi AKP’nin gerici ve Cumhuriyet düşmanı karakterini gözler önüne sermektedir.

Bizler Diyarbakır’ın Komünist Kürtleri olarak kentimizin yollarında, sokaklarında, caddelerinde Cumhuriyet düşmanı, ağalık ve aşiret yanlısı hilafetçilerin isimlerinin değil, aydınlıktan, eşitlikten, bağımsızlıktan, ilerlemeden yana olan Cîgerxwînlerin, Musa Anterlerin, Yılmaz Güneylerin isimlerini yaşatmak için mücadele edeceğiz.” açıklaması yapıldı.

Diyarbakır’daki o parti Şeyh Said ismine karşı çıktı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!