Diyarbakır’daki Ulaşım Zammına Vatandaşlardan Tepki!

featured

Diyarbakır‘da şehir içi ulaşıma yapılan zam sonrası tepki gösteren yurttaşlar, dolmuşa binemeyecek duruma geldiklerini ifade etti.

Diyarbakır’da şehir içi ulaşım ücreti 6,5 TL’den 10 TL’ye yükseldi. Ayrıca diğer ücret tarifelerine de zam geldi. Zamlı tarife, 3 Temmuz’da uygulamada olacak. Ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren kent sakinleri zamlara tepkili. Emekli maaşıyla geçinmeye çalıştığını ifade eden Mehmet Doğan, ekonomik durumlarının iyi olmadığını ifade etti. Kira ve giderleri ödediğinde cebinde sadece 2 bin TL para kaldığını söyleyen Doğan, “Bununla nasıl geçinebilirim? Bu kadarını da alamayanlar var. İnsanlar aç. Artık insanlar yürüyerek gidip gelebilir” dedi. Haber devam ediyor ⇓

ALDIĞI PARAYI YOLA VERECEK

Asgari ücret ve babasının aldığı emekli maaşıyla 5 kişilik ailesinin geçimini zar zor yaptığını kaydeden Yunus Ay, “Mazot, benzin, yağ gibi her şeyin fiyatı arttı. Bu nedenle dolmuşun da fiyatı arttı. Geçen günlerde asgari ücret zamlandı ancak bu zam alınmadan eridi. Ne asgari ücreti artsın ne de bu kadar zam olsun. Bu kadar zammın nedeni yapılan siyasettir. Seçim öncesinde iktidar doları durdurmak için baskı yaparak, rezervleri tüketti. Ancak seçim sonrasında da doların önünü tutamıyor” ifadelerini kullandı.

Yeni zamlarla birlikte aylık yolculuğa vereceği ücretin en az bin 200 TL’ye çıkacağına dikkati çeken Ay, “Ben nasıl asgari ücretle geçineceğim? Çözümü iktidarın gitmesinde görüyorum. Sebebi bunlardır. ‘Uçacağız’ dediler, uçan döviz kurları ve cebimizdeki para oldu” dedi.

ÖĞRENCİNİN DURUMU

Liseyi yeni bitirdiğini aktaran Muhammed Dündar, “Bir yandan okul okuyorum bir yandan da çalışıyorum. 6 bin alıyorum. Bu parayla nasıl geçineyim? Aileye mi bakayım dershane parasını mı toplayayım ya da dolmuş parasını mı vereyeyim?” dedi.

KAYNAK: M.A

Diyarbakır’daki Ulaşım Zammına Vatandaşlardan Tepki!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Diyarbakır Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!